Integracja dzieci pochodzących z różnych kultur przez udział w warsztatach wykorzystujących narodowe dziedzictwo – to cel autorskiego projektu "Ojczyzny" Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. Rozpoczął się w poniedziałek w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie na Lubelszczyźnie.
Projekt jest adresowany do dzieci pochodzących z Białorusi, Ukrainy, Tadżykistanu, Czeczenii, przebywających w łukowskim ośrodku, a także do ich polskich rówieśników, z którymi uczęszczają do miejscowej szkoły.
Punktem wyjścia jest poczucie więzi z "małą ojczyzną", pytanie o tożsamość narodową i wartości, które łączą przedstawicieli różnych kultur.
W ramach rozpoczętych w poniedziałek w ośrodku tygodniowych bezpłatnych półkolonii teatralnych ich uczestnicy mogą poznać nawzajem siebie i swoje kultury, a zarazem odkrywać i pogłębiać ideę szacunku i tolerancji. "Celem warsztatów jest również zwiększanie kompetencji w zakresie świadomego odbioru języka teatru, plastyki i działań literackich, rozbudzanie zainteresowań w obrębie tożsamości oraz wzrost wiedzy, kreatywności i umiejętności interpersonalnych takich jak otwartość, adaptacja społeczna, praca zespołowa" – opisują inicjatorzy programu z Teatru "Kubuś".
Jak powiedziała PAP koordynatorka projektu Hanna Świętnicka, w inicjatywie bierze udział około 30 dzieci. "To nie tylko warsztaty teatralne, ale i plastyczne, muzyczne, cyrkowe, multimedialne. Chodzi o to, by pobyć ze sobą i pokazać, jak można dużo zdziałać na płaszczyźnie twórczości" - opisywała.
Motywem przewodnim jest "ojczyzna" rozumiana zarówno jako terytorium, jak i prywatne, bliskie miejsca. Podczas warsztatów dzieci będą obrazowały swoje ojczyzny w formie map, czyli topografii ważnych punktów w państwie czy mieście, ale też swoich własnych szlaków (takich jak m. in. ulica, dom, podwórko).
Drugi etap działań odbędzie się w sierpniu w Kielcach. Uczestnicy projektu spędzą w stolicy województwa świętokrzyskiego trzy dni. Będą m. in. uczestniczyli w wydarzeniach IV Wakacyjnego Festiwal Sztuki dla Dzieci i Młodzieży "Hurra! ART!". Odwiedzą także kieleckie Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich i Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. W Muzeum Dialogu Kultur poznają wielokulturowe tradycje Polski, w Muzeum Zabawek i Zabawy - zabawki z różnych kultur, a w Muzeum Wsi Kieleckiej - tradycyjne podejście do ziemi i "ojcowizny". "Chcemy, żeby zobaczyły coś więcej poza spektaklami – chcemy im pokazać naszą małą ojczyznę" - dodała Świętnicka.
Wszystkie zajęcia w ramach projektu "Ojczyzny" poprowadzą cenieni artyści i edukatorzy, w większości współpracujący z kielecką sceną. Sensoryczne warsztaty plastyczne będzie realizowała kostiumografka Bożena Ślaga, muzyczne - kompozytor Michał Górczyński, cyrkowe – aktor Michał Olszewski. Zajęcia interdyscyplinarne, dotyczące opowiadania historii i ich twórczego przetwarzania na znak teatralny, poprowadzi zajmująca się na co dzień pedagogiką teatru Anna Nowak, zajęcia rozwojowe z elementami gier, zabaw ruchowych, tańca i ćwiczeń teatralnych - animatorka kultury i literaturoznawca Elżbieta Chrulska, a Michał Walenczynkowski przygotuje z dziećmi film dokumentalny o warsztatach.
Oprócz filmu powstaną również publikacje zawierające historie, refleksje i prace stworzone przez uczestników. Efektem warsztatów będzie także instalacja w formie wspólnej mapy, po której oprowadzać będą jej twórcy, czyli dzieci.
Wszystkie materiały zostaną zaprezentowane w szkole w Łukowie, a także w Teatrze "Kubuś" w Kielcach oraz w kieleckich i łukowskich instytucjach oświatowych i kulturalnych.
Projekt jest realizowany dzięki dotacji z Narodowego Centrum Kultury. Jego partnerami są: Stowarzyszenie "Dar ziemi", Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach, Muzeum Wsi Kieleckiej i Szkoła Podstawowa nr 5 w Łukowie.(PAP)
Autor: Katarzyna Bańcer
ban/ wus/