Na Dużej Scenie Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie spektaklem „Marlena. Ostatni koncert” w reż. Józefa Opalskiego 28 sierpnia wznowiona zostanie prezentacja przedstawień na żywo. 26 września odbędzie się premiera „Trzech wysokich kobiet” Edwarda Albeego.
"28 i 30 sierpnia zagramy pierwszy spektakl – +Marlena. Ostatni koncert+ w reżyserii Józefa Opalskiego - z fantastycznymi kreacjami Grażyny Barszczewskiej oraz Izabelli Bukowskiej-Chądzyńskiej, jako tytułowej Marleny. We wrześniu pokażemy spektakle: +Oni+ (ostatnią premierę ze stycznia 2020 r. w reżyserii Piotra Ratajczaka), +Cygan w Polskim. Życie jest piosenką+ Jacka Cygana, +3 x Mrożek+ w reżyserii Jerzego Schejbala, Szymona Kuśmidra oraz Piotra Cyrwusa. To niepowtarzalna okazja, aby obejrzeć te spektakle na Dużej Scenie Teatru Polskiego" - poinformowała PAP specjalista ds. promocji Teatru Polskiego Marta Antczak-Gerla.
Przypomniała, że równolegle Teatr Polski kontynuuje swoją działalność online. Do 2 września na kanale YouTube teatru w ramach cyklu czytań online prezentowane są fragmenty "Opisu obyczajów za panowania Augusta III" ks. Jędrzeja Kitowicza.
"To klasyczne dzieło polskiej literatury pamiętnikarskiej stanowi niezwykle oryginalny i wyjątkowy +Polaków portret własny+. Kitowicz – świadek epoki i bystry obserwator - ukazuje życie codzienne, zachowania i kulturę materialną różnych stanów społecznych w pierwszej połowie XVIII w. Rzeczowo, barwnie i szczegółowo maluje nasze cechy i sposoby bycia, a w jego opisie, mimo upływu czasu, wciąż możemy się przeglądać jak w lustrze" - napisano w zapowiedzi przedstawienia.
Po zakupie biletu na stronie www.teatrpolski.waw.pl - widz otrzyma kod umożliwiający obejrzenie rejestracji.
Pierwsza premiera w nowym sezonie zaplanowana jest na 26 września br. Będą to "Trzy wysokie kobiety" Edwarda Albeego w reżyserii Maksymiliana Rogackiego. W spektaklu wystąpią: Grażyna Barszczewska, Joanna Trzepiecińska, Hanna Skarga i Maksymilian Rogacki.
"Wejdziemy w świat kobiety, której życie zostało precyzyjnie zaprogramowane, którą od młodzieńczych lat ćwiczono do spełniania oczekiwań, jakie miał wobec niej świat. Oczekiwań, których realizacja miała dać jej prestiż, pozycję, dobre życie – szczęście. A jednak to nie wystarczyło. Przepis na szczęście nie zadziałał. Po czyjej stronie zatem leży wina?" - czytamy w zapowiedzi spektaklu.
Za tę sztukę w 1994 roku Albee otrzymał nagrodę Pulitzera.
Antczak-Gerla przypomniała, że na stronie internetowej www.teatrpolski.waw.pl zostały umieszczone zasady bezpieczeństwa oraz nowe regulacje związane z zakupem biletów i wizytą w stołecznym teatrze.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/