Lubelski Teatr Provisorium wystawi w Moskwie spektakl będący adaptacją powieści Fiodora Dostojewskiego „Bracia Karamazow”, z udziałem m.in. takich polskich aktorów jak m.in. Adam Woronowicz, Magdalena Warzecha i Łukasz Lewandowski.
Spektakl zostanie dwukrotnie pokazany w poniedziałek i wtorek w Centrum Dramaturgii im. Meyerholda w Moskwie – poinformowała Barbara Szymańska z Centrum Kultury w Lublinie.
Przedstawienie, w którym przedmiotem refleksji są pytania o dobro i zło w człowieku, o sens jego istnienia i targające nim namiętności - miało swoją premierę w czerwcu w Lublinie. Jak mówił wtedy reżyser spektaklu Janusz Opryński, sięgnął po powieść Dostojewskiego „z głodu duchowego” i z potrzeby stawiania w warunkach współczesnego świata zasadniczych pytań o człowieczeństwo zawartych w „Braciach Karamazow”.
„Dokonujemy reinterpretacji tej powieści. Inaczej czytaliśmy ją w warunkach braku wolności, komuny. Dzisiaj jesteśmy po odzyskaniu wolności, a ciągle mamy problem z człowiekiem, mamy problem z religią, dziś wiemy, że w imię religii popełniono wiele przestępstw” - mówił Opryński.
Janusz Opryński: „Dokonujemy reinterpretacji tej powieści. Inaczej czytaliśmy ją w warunkach braku wolności, komuny. Dzisiaj jesteśmy po odzyskaniu wolności, a ciągle mamy problem z człowiekiem, mamy problem z religią, dziś wiemy, że w imię religii popełniono wiele przestępstw”.
Jego zdaniem szczególną rolę w odkrywaniu duchowej strony człowieka mają postaci „świętych szaleńców”, „jurodiwych” bardzo ważnych w twórczości Dostojewskiego. Opryński wierzy, że i dziś są tacy „święci idioci”, którzy „urągają światu”, prowokują różne sytuacje i zdarzenia wywołujące niepokój, zmuszające do refleksji i namysłu, wyprowadzające współczesnego człowieka z komfortu samozadowolenia.
Dla Opryńskiego ważna jest również polifoniczność powieści Dostojewskiego, która powoduje, że jest ona niejednoznaczna i ścierają się w niej różne racje i postawy człowieka.
W spektaklu występują m.in. Adam Woronowicz, Magdalena Warzecha, Mariusz Pogonowski, Karolina Porcari, Łukasz Lewandowski. Scenografię przygotowali Jerzy Rudzki i Robert Kuśmirowski. Fragmenty powieści „Bracia Karamazow” na potrzeby spektaklu przetłumaczył prof. Cezary Wodziński – znawca i analityk twórczości Dostojewskiego, autor książek „Święty Idiota” oraz „Trans, Dostojewski, Rosja, czyli o filozofowaniu siekierą”.
Przy tworzeniu spektaklu jego realizatorzy współpracowali z prof. Wodzińskim. Inspiracją był m.in. cykl spotkań pod hasłem „Jak żyć”, które odbywały się w Lublinie w ubiegłym roku. Wykładom prof. Wodzińskiego poświęconym kulturze Rosji i rosyjskiej literaturze towarzyszyły wówczas prezentacje fragmentów powieści Dostojewskiego, czytane przez aktorów.
„Bracia Karamazow” to ostatnia powieść Dostojewskiego, powstała w latach 1878-1880. Opisana w niej historia ojcobójstwa, w które zamieszani są w różny sposób synowie zamordowanego, jest okazją do analizy zarówno psychologicznych motywacji bohaterów, ale i do rozważań na temat ludzkich dylematów dotyczących spraw zasadniczych jak np. istnienia Boga, dobra i zła, wolnej woli. Powieść uważana jest za kulminacyjną w twórczości Dostojewskiego i za jedno z najwybitniejszych dzieł literatury światowej.
Teatr Provisorium istnieje od 1976 r. To jedna z najważniejszych grup teatralnych wywodzących się z nurtu alternatywnego lat 70. i 80. Tworzą go obecnie Janusz Opryński i Jacek Brzeziński, którzy przy realizacji kolejnych spektakli współpracują z różnymi środowiskami artystów. W swoich artystycznych poszukiwaniach sięgają do twórczości m.in. Dostojewskiego, Gustawa Herlinga - Grudzińskiego, Tadeusza Różewicza, Wiktora Jerofiejewa, Roberta Musila.
Teatr Provisorium zrealizował kilka spektakli wraz z Kompanią Teatr, w tym najsłynniejszy „Ferdydurke” według Witolda Gombrowicza, za który artyści otrzymali wiele prestiżowych nagród na festiwalach teatralnych w kraju i zagranicą.(PAP)
ren/ mlu/