Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy odbędzie się w Łodzi w dniach 21–30 sierpnia – podają organizatorzy wydarzenia. Duża część programu będzie realizowana w sieci, a hasło przewodnie imprezy to „Ciało/Pamięć/Historia”.
Organizowane od 2010 roku Retroperspektywy są miejscem konfrontacji artystycznych teatru niezależnego oraz mainstreamowego, platformą spotkań debiutantów i mistrzów aktorstwa, warsztatów oraz dyskusji.
Jak zapowiadają twórcy festiwalu, jego tegoroczną edycję zaplanowano w drugiej połowie sierpnia – od 21 do 30. Cykl teatralnych wydarzeń przebiegać będzie pod hasłem "Ciało/Pamięć/Historia", czyniąc motywem przewodnim programu pamięć ciała, pamięć zbiorową oraz zderzenie jednostki z historią i pamięcią społeczną. Festiwal nie ucieka też przed pytaniami o kondycję człowieka i teatru w obliczu wydarzeń ostatnich miesięcy.
"Nie chcemy przeskoczyć ponad doświadczeniem ostatnich miesięcy, lecz zbadać, z czym tak naprawdę mieliśmy do czynienia i jak wyglądało to z perspektywy ludzi teatru na całym świecie" – wyjaśnił dyrektor artystyczny festiwalu Tomasz Rodowicz.
Organizatorzy Retroperspektyw 2020 zapowiedzieli, że większość wydarzeń będzie dostępna online. Nie wykluczono jednak obecności widzów na wybranych spektaklach i koncertach plenerowych. O tym ostatecznie zdecydują zalecenia sanitarne obowiązujące pod koniec sierpnia.
M.in. do dyskusji na temat obecnej sytuacji teatru ma nawiązywać spektakl "Eurypides VR" w reżyserii Pawła Passiniego, którego premierę zaplanowano podczas łódzkiego festiwalu. Teatralny tryptyk na podstawie tragedii Eurypidesa z jednej strony ma nawiązywać do sposobu pracy antycznych aktorów, a także będzie próbą nowego sposobu pracy z aktorami. Z kolei widzowie dzięki użyciu technologii VR zostaną zmuszeni do aktywnego udziału w przedstawieniu. Dzięki kamerom znają się bowiem w sercu akcji, samemu decydując, kogo w danym momencie obserwują, co oznacza zupełnie nową formę odbioru.
"Skuteczność pracy zweryfikowana zostanie dopiero w dniu premiery, na oczach widzów. A sam proces pozwoli nam głębiej zrozumieć warsztat antycznego aktora" – zapowiedzieli twórcy.
Inną festiwalową premierą będą "Wy/autowani", będący pierwszą produkcją Teatru CHOREA stworzoną we współpracy z nauczycielami, na co dzień działającymi w grupie teatralnej łódzkiego Klubu Nauczyciela. Ta wariacja teatralna, będąca efektem kilkumiesięcznej pracy nad ruchem, głosem oraz tekstem, sportretuje osoby przechodzące w stan spoczynku zawodowego.
Zaplanowano również dyskusję pt. "Ciało/Pamięć/Historia", w której online udział wezmą polscy i zagraniczni goście m.in.: Jim Ennis, Thomas Richards, Mario Biaggini, Tomasz Majewski, Dariusz Kosiński.
Organizatorzy Retroperspektyw 2020 zapowiedzieli, że większość wydarzeń będzie dostępna online. Nie wykluczono jednak obecności widzów na wybranych spektaklach i koncertach plenerowych. O tym ostatecznie zdecydują zalecenia sanitarne obowiązujące pod koniec sierpnia. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ dki/