Grać zgodnie z techniką kompozytorską Witolda Lutosławskiego będą mogli od niedzieli widzowie Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Na wystawie w ramach festiwalu muzyki współczesnej "Warszawska Jesień" będzie prezentowana interaktywna instalacja "LutoScratch".
Ekspozycja będzie czynna do 28 września. Prezentowana na niej instalacja ma na celu przybliżenie techniki kompozytorskiej Lutosławskiego. Wymyślony przez niego aleatoryzm kontrolowany polega na rezygnacji z podziału metrycznego wspólnego dla wszystkich wykonawców. Oznacza to, że w partyturze zapisane są wysokości dźwięków, natomiast o tempie ich wykonywania decydują wykonawcy. Lutosławskiemu bardzo zależało na pozostawieniu dużej swobody ludziom grającym jego muzykę.
Wykonanie muzyki we własnym tempie umożliwi widzom ekspozycji instalacja "LutoScratch". Składają się na nią trzy projekcje z utworem perkusyjnym połączone z gramofonami, jakich używają didżeje. Widzowie będą mogli sterować urządzeniami w dowolny sposób uzyskując efekt aleatoryzmu kontrolowanego.
Wykonanie muzyki we własnym tempie umożliwi widzom ekspozycji instalacja "LutoScratch". Składają się na nią trzy projekcje z utworem perkusyjnym połączone z gramofonami, jakich używają didżeje. Widzowie będą mogli sterować urządzeniami w dowolny sposób uzyskując efekt aleatoryzmu kontrolowanego. "Można tym gramofonem scratchować, cofać nagranie, zwalniać, samemu je właściwie aranżować. Mamy trzy ścieżki jednocześnie, więc usłyszymy takie przesunięcia jak w technice Lutosławskiego" - mówił PAP pomysłodawca i autor instalacji, artysta na co dzień związany z wrocławskim Centrum Sztuki WRO Paweł Janicki.
W sobotę w Muzeum Historii Żydów Polskich również odbędzie się impreza w ramach "Warszawskiej Jesieni". Instytut Adama Mickiewicza przygotowuje debatę "Polska Music Now" z udziałem znawców muzyki współczesnej. Podczas rozmowy ma zostać poruszona m.in. kwestia następców Lutosławskiego wśród współczesnych kompozytorów polskich.
Na liście zaproszonych znaleźli się niemiecki filozof zajmujący się cyfrową rewolucją i jej wpływem na muzykę współczesną Harry Lehmann, muzykolog Adrian Thomas, brytyjski dyrygent Clement Power i dyrektor generalny specjalizującego się w muzycznych innowacjach zespołu Ensemble musikFabrik Thomas Oesterdiekhoff.
Twórczość i postać Lutosławskiego jest przypominana w tym roku z uwagi na 100. rocznicę jego urodzin.
56. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" rozpocznie się w piątek. W programie znalazło się 17 koncertów, w trakcie których publiczność usłyszy 20 prawykonań i 30 pierwszych wykonań w Polsce. Grane będą m.in. utwory Lutosławskiego i dwóch innych tegorocznych jubilatów: Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego.
Najbardziej oczekiwanym koncertem tegorocznego festiwalu jest występ Krystiana Zimermana. W niedzielę pianista wykona napisany dla niego przez Lutosławskiego Koncert fortepianowy. (PAP)
mce/ ls/