Norweski gitarzysta jazzowy Terje Rypdal i duński trębacz Palle Mikkelborg wystąpią wspólnie w sobotę na Rynku Starego Miasta w Warszawie. Koncert odbędzie się w ramach XXI Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz Na Starówce.
Styl gry norweskiego gitarzysty jest trudny do sklasyfikowania, czy ocenia się jego twórczość solową, czy pracę w większych zespołach. Rypdal nie jest tylko instrumentalistą - jest także autorem sześciu dzieł symfonicznych, a także kompozycji kameralnych i sonat.
Gdy skończył pięć lat, rozpoczął naukę gry na fortepianie. Następnie, w wieku ośmiu lat, opanował trąbkę. Oba instrumenty porzucił pięć lat później, gdy odkrył gitarę, na której nauczył się grać sam. Jako nastolatek w latach 60. Rypdal występował w zespole rockowym The Vanguards, naśladującym styl gry takich grup jak The Shadows. Inspirowała go także muzyka Jimiego Hendrixa; do tego stopnia, że w 1967 r. gitarzysta założył zespół Dream, grający psychodelicznego rocka.
W tym samym roku Rypdal stał się członkiem innego zespołu - z saksofonistą Janem Garbarkiem i perkusistą Jonem Christensenem. Grupa - pod nazwiskiem gitarzysty - wydała album "Bleak House" (1968), na którym łączyła wpływy muzyki jazzowej, rockowej i poważnej.
Zanim został zawodowym muzykiem Rypdal chciał być inżynierem. Dla muzyki porzucił studia politechniczne i zapisał się na zajęcia muzykologii na Uniwersytecie w Oslo; później kształcił się w konserwatorium, gdzie poznał Garbarka oraz George'a Russella. W tamtym czasie udzielał się w grupach prowadzonych przez obu tych muzyków.
W 1971 r. zadebiutował jako lider płytą nagraną dla wydawnictwa ECM, nagraną z udziałem m.in. Garbarka, Christensena i pianisty Bobo Stensona. Muzyka Rypdala nawiązywała do jazzu, rocka, zahaczając także o awangardową muzykę poważną. W 1975 r. ukazała się najsłynniejsza płyta norweskiego gitarzysty, zatytułowana "Odyssey", nagrana w konwencji muzyki fusion.
Lata 80. rozpoczął od wydania "Descendre", płyty nagranej w nowym trio - z perkusistą Christensenem i trębaczem Palle Mikkelborgiem. Współpracował także m.in. z Miroslavem Vitousem i Jackiem DeJohnettem czy Ketilem Bjornstadem. Poza nagrywaniem pod własnym szyldem, Rypdal przyjmuje także zlecenia kompozytorskie, a także występuje w grupach m.in. Markusa Stockhausena czy Palle Mikkelborga, z którym wystąpi w sobotę w Warszawie.
W swojej grze duński trębacz łączy wpływy cool jazzu, bebopu oraz muzyki klasycznej. Mikkelborg gry na trąbce nauczył się sam. Doświadczenie sceniczne zdobywał, występując w big-bandach, orkiestrach czy mniejszych zespołach jazzowych, pisywał także kompozycje dla radia, telewizji i teatru.
W trakcie swojej kariery Mikkelborg występował i nagrywał u boku takich muzyków jak Miles Davis, Gary Peacock, Jan Garbarek i Bill Evans. Wspólnie z Rypdalem nagrał pięć płyt dla wytwórni EMC: "Waves" (1978), "Descendre" (1979), "Skyways" (1995), "Lux Aeterna" (2000) i "Vossabrygg" (2003).
W ramach Terje Rypdal and Palle Mikkelborg Project u boku gitarzysty i trębacza w sobotę wystąpią: Stale Storlokken (instrumenty klawiszowe) i Paolo Vinaccia (perkusja).
Festiwal Jazz na Starówce potrwa do 29 sierpnia, koncerty odbywają się w soboty na Rynku Starego Miasta w Warszawie. 29 sierpnia podczas ostatniego koncertu tegorocznej edycji zagra Omar Sosa AfroCuban Quartet.
Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym festiwalu.(PAP)
pj/ ann/