„Autopsja A.D. 2024”, to nowa wystawa Pawła Napierały, artysty, który łączy pracę historyka sztuki, konserwatora zabytków, i malarza, w celu stworzenia oryginalnej „pracowni konserwatorskiej”. Wernisaż wystawy w cyklu Project Room odbył się 3 października w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
Poprzez wykorzystanie „ocalałych” fragmentów płótna, kurzu, desek, kartonu obraz staje się nowym miejscem, nowym medium dla nieobecnego już, poddanego przemianie, przedmiotu bądź ciała.
Artysta Paweł Napierała, który jest historykiem sztuki, konserwatorem zabytków i malarzem w „Autopsji A.D. 2024” stara się stworzyć swoistą „pracownię konserwatorską”. Przestrzeń tej pracowni z jednej strony sterylnością i minimalizmem przypomina laboratorium, z drugiej jest to miejsce niejednoznaczne, w którym w atmosferze tajemniczej pracowni konserwatorskiej przedmioty, czy mówiąc szerzej, obiekty są remontowane, restaurowane, konserwowane, gdzie przywracana im jest dawna forma i uroda, przywracane są znaczenie i godność.
Artysta przekornie jednak i z dystansem stara się też sformułować pytanie o sens tego procesu, „a może proces ten jest odwrotny? Może poddawane są one +torturom+, gdyż chcą się zestarzeć, nawet zniknąć? A my im na to nie pozwalamy”.
„Paweł Napierała, w swoim projekcie Autopsja A.D. 2024, podważa semantyczne bariery, przygląda się z nacechowanym ironią, krytycznym dystansem procederom, w których sam, jako konserwator sztuki, bierze udział” - napisał w szkicu poświęconym wystawie malarz Dominik Lejman. "Wystarczy zapomnieć o instytucjonalnym zakotwiczeniu, otworzyć i uwspólnić terminy +konserwowania+ czy +balsamowania+ obiektu sztuki. Wówczas podobieństwa pomiędzy pracownią konserwatorską a kostnicą, w której retuszowane są pozostałości po znanych nam istotach (…)stają się oczywiste”.
„Autopsja A.D.2024” Pawła Napierały to piąta wystawa w cyklu Project Room 2023/2024 i zarazem jest to dwunasta edycja programu skierowanego do młodych artystów, w którego ramach dostają oni szansę zrealizowania indywidualnej wystawy w CSW Zamek Ujazdowski.
Do tej pory w tym roku obyły się wystawy prac Piotra Trusika, Jakuba Matusewicza, Kamili Kamińskiej oraz Michała Wirtela. Planowana jest jeszcze ekspozycja prac Ewy Czwartos.
Program promocji młodych twórców powstał w 2012 roku. Dotąd zrealizowano ponad 100 wystaw młodych artystek i artystów. Od 2021 roku do udziału w projekcie może aplikować każdy, kto ukończył wyższe studia artystyczne lub jest w ich trakcie oraz ma mniej niż 40 lat.
Paweł Napierała urodził się w 1983 r. w Opalenicy. Jest malarzem, historykiem sztuki, konserwatorem, malarzem.
Od 1998 roku związany z Poznaniem, gdzie ukończył historię sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza oraz kurs konserwatorski na Akademii Sztuk Wizualnych. Od 2008 roku pracuje w Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Drewnianej Polichromowanej tamtejszego Muzeum Narodowego. Od 2011 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, a od 2017 roku International Association of Art IAA/AIAP – UNESCO.
W 2019 roku ukończył stacjonarne studia doktoranckie pod kierunkiem profesora Dominika Lejmana na wydziale Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Od 2023 roku prowadzi na tej uczelni Pracownię Technik Malarskich i Rysunkowych. Miał wiele wystaw indywidulanych i uczestniczył w wystawach zbiorowych.
Ekspozycja „Autopsja A.D.2024”, której kuratorką jest Krystyna Różańska-Gorgolewska, będzie dostępna w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski do 3 listopada 2024 r.(PAP)
Autorka: Anna Bernat
abe/ dki/