Adam Bodnar, Andrzej Poczobut oraz Agnieszka Jankowiak–Maik otrzymali w poniedziałek Medale Wolności Słowa za działalność na rzecz dobra wspólnego, w pierwszej edycji tego konkursu. Gala imprezy odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.
Medale Wolności Słowa przyznane zostały w trzech kategoriach: Media, Instytucja i Obywatel. Do każdej z nich nominowano po trzy kandydatury. Organizatorem konkursu jest Fundacja Grand Press.
Medal Wolności Słowa mogą otrzymać osoby angażujące się w działalność na rzecz dobra wspólnego, w tym m.in. obywatelską, społeczną, kulturalną, artystyczną, naukową, dziennikarską i publicystyczną. Konkurs został organizowany "w trosce o promowanie mądrych słów w przestrzeni społecznej oraz wybitnych osób je głoszących, dojrzałą debatę publiczną oraz utrzymanie wolności słowa w Polsce".
W kategorii Instytucja laureatem został były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Nagrodę wręczyła mu wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova.
"Wolności słowa warto bronić każdego dnia, a gdzie indziej lepiej nie da się tego wyrazić, jak tu w Gdańsku, który zawsze cenił sobie wolność. Tego rodzaju postawa wymaga wielkiej odwagi. Nagrodzone osoby zasługują na nasze wielkie uznanie. I nie tylko Polska, ale cała Europa ich potrzebuje" - mówiła wiceszefowa KE.
Dziękując za nagrodę Bodnar wyraził satysfakcję, że otrzymał laur w kategorii Instytucja. "Bo uważam, że jest to docenienie wysiłku całego Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, moich kolegów i koleżanek, którzy naprawdę każdego dnia starali się walczyć i nadal starają się walczyć o standardy praworządności i zwłaszcza wolności słowa na różne sposoby" - uzasadnił.
W kategorii Media Medal Wolności Słowa otrzymał Andrzej Poczobut, korespondent "Gazety Wyborczej" na Białorusi, obecnie przebywający w tamtejszym areszcie.
"Andrzej Poczobut jest taką osobą, która w 100 procentach uosabia niezłomność. Jest osobą, która jest niepokorna; jest osobą, która walczy o wolność słowa, jak żaden z nas, będących tu na sali i w kraju polskich dziennikarzy. Jestem z tego dumny, ale jest mi też cholernie wstyd, bo moje państwo zawodzi w sprawie Andrzeja" - mówił odbierając nagrodę w imieniu laureata Bartosz Wieliński z "Gazety Wyborczej".
Andrzej Poczobut przebywa w areszcie na Białorusi od marca, oskarżono go w sprawie karnej o "podżeganie do nienawiści". Jest członkiem władz nieuznawanego przez rząd białoruski Związku Polaków na Białorusi.
W kategorii Obywatel zwyciężyła nauczycielka historii Agnieszka Jankowiak–Maik, znana jako "Babka od Histy", "ucząca młodych ludzi, czym jest postawa obywatelska i prawo do protestu".
Medal wręczyli jej samorządowcy, którzy wsparli galę Medali Wolności Słowa: prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Poznania - Jacek Jaśkowiak, Sopotu - Jacek Karnowski, Gdyni - Wojciech Szczurek, Wrocławia - Jacek Sutryk, Białegostoku - Tadeusz Truskolaski, marszałek pomorski Mieczysław Struk oraz burmistrz Darłowa Arkadiusz Klimowicz.
"Edukacja jest fundamentem, niesie nas do przyszłości. Ruszyła niedawno kampania +Wolna szkoła+, która punktuje wszystkie te, naprawdę złe rzeczy, które planuje ministerstwo już od września. Pan minister Czarnek (minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek - PAP) powiedział, że szykuje nam niespodzianki. Ja bym tego niespodzianką nie nazwała, raczej bombą, ponieważ zamierza zmienić ustrój oświaty w Polsce. Obiecuję, że tysiące nauczycieli i nauczycielek w Polsce zadbają o to, żeby młodzież wiedziała, że wolność jest podstawą demokracji; będziemy dbali, żeby byli uważni, żeby nie było im wszystko jedno" - powiedziała Jankowiak–Maik.
Medal specjalny Wolności Słowa Fundacja Grand Press przyznała zaś Marianowi Turskiemu, więźniowi KL Auschwitz, historykowi i dziennikarzowi, związanemu kilkadziesiąt lat z tygodnikiem "Polityka".
W kategorii Instytucja oprócz b. RPO do nagrody zgłoszono także eksperta Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 dra Pawła Grzesiowskiego oraz prokurator Ewę Wrzosek, członkini stowarzyszenia Lex Super Omnia.
W kategorii Media oprócz Andrzeja Poczobuta, do Medali Wolności Słowa Fundacja Grand Press nominowała także: redaktora naczelnego "Superwizjera" TVN Jarosława Jabrzyka oraz redaktora naczelnego OKO. Press Piotra Pacewicza.
W kategorii Obywatel, oprócz nauczycielki historii Agnieszki Jankowiak–Maik, do nagrody wskazano także Katarzynę Augustynek, aktywistkę uliczną znaną jako "Babcia Kasia", która "broni praw kobiet, osób LGBT, nauczycieli, niezależnych sędziów i prokuratorów, kpiąc jednocześnie z opresyjnego państwa" oraz laureatkę literackiej Nagrody Nobla Olgę Tokarczuk.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ aszw/