Kultura i sztuka 1945-1989

15.12.2011 aktualizacja 19.07.2016

Trzecia edycja festiwalu Grassomania w Gdańsku

„Pragnienia, tęsknoty…” – pod takim hasłem przebiegnie tegoroczna edycja odbywającego się w Gdańsku po raz trzeci festiwalu Grassomania. Złożą się na nią m.in. performance, koncert, pokazy filmów oraz wystawa prac artystów związanych niegdyś z Trójmiastem.

Jak poinformowała w czwartek na konferencji prasowej Iwona Bigos, dyrektor Gdańskiej Galerii Guentera Grassa, wernisaż wystawy będzie miał miejsce w piątek. Na ekspozycję złożą się instalacje, video, fotografie, malarstwo i ceramika.

Iwona Bigos: „W twórczości Guentera Grassa przewija się bardzo często motyw tęsknoty. Wynika on choćby z faktu, że pisarz musiał opuścić miasto, w którym przyszedł na świat. Kierując się tym kluczem, zaprosiliśmy do udziału w wystawie trójmiejskich artystów, którzy z różnych względów – podobnie, jak Grass - również stąd wyjechali".

„W twórczości Guentera Grassa przewija się bardzo często motyw tęsknoty. Wynika on choćby z faktu, że pisarz musiał opuścić miasto, w którym przyszedł na świat. Kierując się tym kluczem, zaprosiliśmy do udziału w wystawie trójmiejskich artystów, którzy z różnych względów – podobnie, jak Grass - również stąd wyjechali” – wyjaśniła Bigos. Zaznaczyła, że także prace poszczególnych artystów zostały dobrane pod kątem tematyki tegorocznej Grassomanii czyli „pragnienia i tęsknoty”.

Na ekspozycję złożą się dzieła przygotowane przez Annę Baumgart, Małgorzatę Dobke, Agnieszkę Korejbę, Anetę Regel-Deleu, Jarosława Flicińskiego, Marcina Kalińskiego, Tomasza Śliwińskiego i Christiana Tomaszewskiego. Kuratorem ekspozycji jest Maria Sasin.

Wystawie, która potrwa do 29 stycznia i będzie główną imprezą festiwalu, towarzyszyć będzie kilka dodatkowych wydarzeń. W sobotę w kinie "Helikon" odbędzie się pokaz filmów „Erased/Nieobecni” Christiana Tomaszewskiego. Jak wyjaśnił w czwartek dziennikarzom Tomaszewski, na filmy te złożą się przerobione 25-minutowe fragmenty dwóch klasycznych obrazów: „Blaszanego bębenka” Volkera Schloendorffa i „Blue Velvet” Davida Lyncha. „Z obu filmów wymazałem aktorów. Znikli, nie ma ich na taśmach: tam, gdzie były sylwetki, dorobiliśmy tło” – tłumaczył Tomaszewski.

Na kolejne imprezy towarzyszące festiwalowi Gdańska Galeria Guentera Grassa zaprasza w styczniu. Będą to m.in. warsztaty artystyczne dla dzieci pod hasłem „Mapa Marzeń”, performance w wykonaniu Rafała Dziemidoka i Irada Mazliaha, koncert Olo Walickiego, Kallego Kalimy i Kuby Staruszkiewicza. Planowane jest też spotkanie dla kobiet pt. „Roszczenia-pragnienia, ochoty-tęsknoty”.

Tegoroczna Grassomania będzie trzecią edycją tej imprezy. Każda z nich przygotowywana była pod nieco innym kątem. Pierwsza – zorganizowana przed dwoma laty - przebiegała pod hasłem „Grassomania - tożsamość miejsca", drugiej z kolei - Grassomanii 2010 - przyświecało hasło „Czas i Grass".(PAP)

aks/ hes/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL