Trzy instytucje kulturalne w Sopocie - Państwowa Galeria Sztuki, Muzeum Sopotu oraz Miejska Biblioteka Publiczna - wznowią w środę swoją działalność po zamknięciu w połowie marca spowodowanym epidemią koronawirusa.
„W tym trudnym czasie okazało się, jak kultura jest dla nas ważna. Mieliśmy z nią kontakt tylko wirtualny, mogliśmy czytać książki i mieliśmy okazję uczestniczyć w Sopocie w niezliczonej liczbie wydarzeń kulturalnych online. Podjęliśmy decyzję o tym, żeby otworzyć to, co bezpieczne – czyli nie przedszkola, albo żłobki – ale galerię sztuki i muzeum. Zapraszamy też do wypożyczania książek z biblioteki” – powiedział we wtorek na konferencji prasowej w siedzicie Państwowej Galerii Sztuki (PGS) prezydent Sopotu Jacek Karnowski.
Dyrektor PGS Zbigniew Buski przypomniał, że placówka była zamknięta przez ponad 50 dni.
„W tym czasie nie odbyły się dwa wernisaże wystaw: +Jan Lebenstein. Malarstwo i rysunek+ oraz +Urządzone. Zrealizowane. Prace z kolekcji Galerii Starmach+. Będzie je można oglądać od środy” – zapowiedział Buski.
Publiczność będzie mogła też oglądać wystawę „Bruno Schulz wśród artystów swoich czasów”, której wernisaż odbył się 5 marca.
Buski zapewnił, że kierowana przez niego placówka jest w pełni przygotowana pod względem sanitarnym i zasad bezpieczeństwa na przyjęcie zwiedzających.
„Przy wejściu do galerii każdy będzie mógł zdezynfekować dłonie. Zwiedzający muszą mieć założoną maseczkę. Ponadto, do przeglądania katalogów wystaw będziemy udostępniali jednorazowe rękawiczki. Mamy trzy sale wystawowe – w każdej z nich będzie mogło przebywać 10 osób, co oznacza 40 metrów kwadratowych na osobę” – wyjaśnił szef PGS.
Dyrektor Muzeum Sopotu Karolina Babicz-Kaczmarek poinformowała, że ponownie dostępna dla zwiedzających będzie wystawa pt. „Pod Słońcem Pokoju. Wolnomularze w Sopocie”, która została otwarta 8 lutego.
„Jednocześnie będzie mogło ją zwiedzić pięć osób, oczywiście z zachowaniem wytycznych dotyczących zasłaniania ust i nosa oraz po dezynfekcji rąk. Mając na uwadze ograniczenia w liczebności gości postanowiliśmy zwiększyć liczbę wystaw plenerowych. Już w najbliższym czasie na nośnikach zewnętrznych zaprezentujemy wybrane wątki z wystawy +Pod Słońcem Pokoju. Wolnomularze w Sopocie+ oraz opartą na projekcie +Sopocianie+ wystawę poświęconą mieszkańcom Kamiennego Potoku. W przyszłości planujemy również wystawę poświęconą modzie plażowej” – powiedziała Babicz-Kaczmarek.
Zapowiedziała, że organizowane od kilku lat przez Muzeum Sopotu spacery historyczne w tym sezonie przyjmą formę zwiedzania wirtualnego. Pierwsza taka propozycja pojawi się pod koniec tygodnia na stronie internetowej MS.
„Pozostała działalność instytucji, w tym działalność edukacyjna, spotkania, warsztaty dla dzieci i wykłady nadal będą miały formułę online” – wyjaśniła dyrektor Muzeum Sopotu.
Od środy w ograniczony sposób wznowi swoją działalność w dwóch filiach – Sopoteka oraz Broadway – Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie.
„W Sopotece będą dwa wejścia. W jednym w trybie bezkontaktowym przyjmowane będą zwroty książek, a w drugim odbywać się będzie odbiór, zamówionych wcześniej drogą telefoniczną lub elektroniczną, książek, filmów czy audiobooków” – objaśnił dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sopocie Roman Wojciechowski.
Inne reguły będą obowiązywać w filii Broadway w Sopocie-Brodwinie, gdzie jest jedno wejście.
„Żeby nie mieszać procesu zwrotów i odbioru książek przez pierwsze trzy dni tygodnia – poniedziałek, wtorek i środę – przyjmowane będą zwroty, a w pozostałe dwa dni realizowane będą zamówienia. Jest też nowa, dobra wiadomość. Biblioteka Narodowa opublikowała w poniedziałek zmianę rekomendacji dla kwarantanny książek i określiła ją na minimum trzy dni. Zastosujemy to w naszych procedurach” – zaznaczył szef Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sopocie.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ pat/