Gdańsk zasługuje na najpiękniejszy i najnowocześniejszy teatr w Europie i w takim dzisiaj jesteśmy - powiedział Donald Tusk podczas otwarcia Teatru Szekspirowskiego. Po ok. godzinie uroczystość ze względów bezpieczeństwa została przerwana przez BOR na ponad dwie godziny.
Wszyscy obecni w teatrze zostali poproszeni przez służby o wyjście z gmachu i stali przez ponad dwie godziny przed budynkiem, czekając na wznowienie uroczystości. Wśród czekających byli Donald Tusk z małżonką, minister kultury Małgorzata Omilanowska, wielu pomorskich posłów i przedstawiciele władz samorządowych. W teatrze została znaleziona walizka, do której nikt się nie przyznał. Później ustalono, że należała do jednego z tłumaczy obsługujących uroczystość.
Podczas inauguracji działalności Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w piątek wieczorem ustępujący premier Donald Tusk podkreślił: "Gdańsk zasługuje na najpiękniejszy i najnowocześniejszy teatr w Europie i w takim dzisiaj jesteśmy; tak jak zasługiwał na najpiękniejszy stadion czy Europejskie Centrum Solidarności".
Ustępujący premier Donald Tusk wystąpienie rozpoczął od stwierdzenia, że "dziś bohaterem jest Jerzy Limon", pomysłodawca budowy Teatru Szekspirowskiego. Zwracając się bezpośrednio do prof. Limona, mówił: "Wiele zwątpienia każdy z nas miał, ale dzięki temu, że Jurku wierzyłeś w niemożliwe, zdawałoby się ten teatr istnieje i zachwyca nas wszystkich swoim widokiem, swoją funkcjonalnością i nowoczesnością, odwagą".
"Gdańsk zasługuje na ten teatr; każdy, kto kocha to miasto i je zna wie, że to miasto mogłoby być jeszcze jednym bohaterem wielkiej szekspirowskiej tragedii i dramatu, na szczęście z happy enden i tym się tylko różnimy od tych najbardziej dojmujących sztuk Szekspira" - dodał Tusk.
Ustępujący premier swoje wystąpienie rozpoczął od stwierdzenia, że "dziś bohaterem jest Jerzy Limon", pomysłodawca budowy Teatru Szekspirowskiego. Przyznał, że "większość z tych, którzy mieli okazję współpracować przy tym projekcie, nie do końca wierzyła, że to kiedykolwiek się uda". Zwracając się bezpośrednio do prof. Jerzego Limona, Tusk mówił: "Wiele zwątpienia każdy z nas miał, ale dzięki temu, że Jurku wierzyłeś zdawałoby się w niemożliwe, ten teatr istnieje i zachwyca nas wszystkich swoim widokiem, swoją funkcjonalnością i nowoczesnością, odwagą".
"Bo trzeba było odwagi, żeby nie tylko pomyśleć o tym teatrze, ale też, żeby go w taki sposób zaprojektować i żeby uprzeć się, że zbuduje się (...) teatr, co do potrzeby którego niektórzy wątpili" - dodał Tusk.
Pomysł budowy Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku sięga 1991 r., kiedy to z inicjatywy anglisty, prof. Jerzego Limona powstała Fundacja Theatrum Gedanense, pod patronatem księcia Walii Karola i Andrzeja Wajdy.
Minister kultury Małgorzata Omilanowska mówiła, że Gdański Teatr Szekspirowski jest teatrem "jakiego nigdy nie mieliśmy w Polsce". Oceniła, że "teatr ma takie możliwości sceny i mechaniki, że można w nim zrobić naprawdę wszystko, każdą wymarzoną sztukę i każdy reżyser będzie śnił o tym, żeby z tych możliwości technicznych, jakie ten teatr daje, skorzystać".
Donald Tusk mówił, że "drugim bohaterem wieczoru jest Szekspir". Jak dodał, "oglądając i czytając Szekpira może powiedzieć z własnego doświadczenia, że to wszystko co napisano w +Hamlecie+ i w +Makbecie+ i co dotyczy władzy, polityki i namiętności jest najszczerszą z prawd". "Kiedyś może to zaświadczę w bardziej intymnym wspomnieniu"- dodał. Przyznał też, że "dzisiaj szczególnie ma potrzebę postudiuowania głębiej +Makbeta+". Za to zdanie otrzymał burzliwe oklaski, które zagłuszyły jego dalsze słowa.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska powiedziała podczas uroczystości, że Gdański Teatr Szekspirowski jest teatrem "jakiego nigdy nie mieliśmy w Polsce". Oceniła, że "teatr ma takie możliwości sceny i mechaniki, że można w nim zrobić naprawdę wszystko, każdą wymarzoną sztukę i każdy reżyser będzie śnił o tym, żeby z tych możliwości technicznych, jakie ten teatr daje, skorzystać". Oceniła, że "ten teatr będzie funkcjonował zupełnie inaczej niż pozostałe teatry w Polsce; będzie teatrem impresaryjnym, który bedzie gościł grupy z całego świata".
Prof. Jerzy Limon wystepujący - po przerwie spowodowanej względami bezpieczeństwa - wygłosił wykład, który zatytuował "Pochwała szaleństwa", dedykowany, jak powiedział, "wszystkim, którzy dali się uwieść". Wspominał, że na pomysł budowy w Gdańsku teatru w stylu elżbietańskim wpadł 25 lat temu i wtedy "mało kto traktował to poważnie".
Gdański Teatr Szekspirowski jest pierwszym w Polsce od kilkudziesięciu lat budynkiem teatralnym zbudowanym od fundamentów. Teatr będzie pełnił funkcję centrum sztuk i wydarzeń o międzynarodowym zasięgu.
Prof. Jerzy Limon wystepujący - po przerwie spowodowanej względami bezpieczeństwa - wygłosił wykład, który zatytuował "Pochwała szaleństwa", dedykowany, jak mówił, "wszystkim, którzy dali się uwieść". Wspominał, że na pomysł budowy w Gdańsku teatru w stylu elżbietańskim wpadł 25 lat temu i wtedy "mało kto traktował to poważnie".
Oddawany do użytku po 3,5 roku budowy Gdański Teatr Szekspirowski jest pierwszym budynkiem teatralnym w Polsce z otwieranym dachem, co umożliwi granie spektakli przy świetle dziennym, jak w czasach renesansu.
Budynek GTS zaprojektował 63-letni Renato Rizzi z Włoch - autor m.in. Pałacu Sportu we włoskim Trento i Muzeum Egipskiego w Kairze. Placówka posiada trzy rodzaje scen: elżbietańską, typu włoskiego oraz w kształcie areny z publicznością po czterech stronach. Widownia teatru, w zależności od układu sceny, pomieści od 480 do 595 miejsc.
Teatr Szekspirowski powstał w pobliżu zabytkowego centrum Gdańska na placu Bogusławskiego. W tym miejscu w XVII wieku działała podobna instytucja pod nazwą Szkoła Fechtunku, w której wystawiano sztuki Williama Szekspira. Pierwsze wzmianki historyczne o występach aktorów angielskich w Szkole Fechtunku pochodzą z ok. 1611 r.
Koszt budowy i wyposażenia GTS wyniósł niecałe 94 mln zł, z czego ponad 50,1 mln zł stanowiła dotacja z Unii Europejskiej, resztę po połowie sfinansowały samorządy: gdański i marszałkowski. (PAP)
bls/ rop/ ura/