Projekcją filmu dokumentalnego o Agnieszce Osieckiej, wspomnieniami kompozytora Jerzego Satanowskiego oraz wernisażem wystawy i recytacją jej wierszy uczczono w poniedziałek w Opolu 77. urodziny poetki.
Poniedziałkowy wieczór w Auli Błękitnej Uniwersytetu Opolskiego rozpoczął się projekcją dokumentu pt. "Agnieszka" w reż. Grażyny Pieczuro z 1989 r. O Osieckiej opowiadają w nim m.in. Andrzej Wajda, Krystyna Janda, Magda Umer, córka poetki Agata Passent. Osią filmu jest wywiad z samą Osiecką.
Po projekcji artystkę wspominał kompozytor Jerzy Satanowski, z którym Osiecka znała się i pracowała.
Satanowski mówił o swoim pierwszym spotkaniu z Osiecką, okolicznościach, w których powstały m.in. takie piosenki jak „Orszaki, dworaki” oraz o samej poetce. Mówił np. że Osiecka „nie upierała się przy swoich utworach”, pozwalała w nie ingerować. Opowiedział, że z późniejszego wielkiego szlagieru „Nie żałuję”, do którego muzykę napisał Seweryn Krajewski, zezwoliła Satanowskiemu wyciąć sześć zdań, by powstał osobny utwór do recitalu. „A za jakiś czas zapytała, czy może dać cały ten wiersz komuś innemu, by napisał muzykę” – mówił Satanowski.
Kompozytor wspominał też, że po raz ostatni widział Osiecką na ok. tydzień przed jej śmiercią, gdy przyniosła mu kolejny swój utwór. „Była w świetnej formie, wydawało się że wygrała z chorobą. Dlatego wiadomość o jej śmierci bardzo mnie zaskoczyła” – podkreślił.
Projekcja filmu i spotkanie z kompozytorem poprzedziły wernisaż wystawy, którą w budynku Uniwersytetu Opolskiego można będzie obejrzeć i odsłuchać do 30 października. 96 aktorów, dziennikarzy i przyjaciół Agnieszki Osieckiej nagrało jej teksty w formie deklamowanych wierszy.
Wśród lektorów znaleźli się m.in. Krystyna Czubówna, Grzegorz Miecugow, Artur Barciś, Olga Bończyk, Edyta Jungowska, Iza Kuna, Piotr Machalica, Rafał Maćkowiak, Maciej Orłoś, Tomasz Raczek, Magda Umer, Maryla Rodowicz, Krystyna Janda, Krzysztof Ziemiec, Grażyna Wolszczak czy Agata i Daniel Passent.
Znaleźli się w tym gronie też aktorzy Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu – m.in. Grażyna Misiorowska i Leszek Malec, którzy podczas poniedziałkowej uroczystości kilka wierszy Osieckiej odczytali też przed publicznością zgromadzoną tłumnie w uniwersyteckiej auli.
Każdy z nagranych, deklamujących poezję Osieckiej, został też sfotografowany podczas rejestrowania dźwięku i przygotował odręczny zapis recytowanego przez siebie wiersza. Nagrania te można odsłuchiwać przy każdej z tablic ze zdjęciami za pomocą urządzeń mp3.
Pomysłodawcą wydarzenia byli Artur Wolski i jego grupa Entropia Słowa, a wśród organizatorów - prócz Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu – byli też Fundacja im. Agnieszki Osieckiej "Okularnicy", firma Audio Cast, Uniwersytet Opolski oraz warszawskie Kino Atlantic, gdzie równolegle odbyła się urodzinowa uroczystość prowadzona przez Agatę Passent i Magdę Umer.
Dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Jarosław Wasik podkreślił, że deklamujący za nagrania nie pobierali honorariów.
Jeszcze na początku uroczystości Wasik zaznaczył, że jej data została wybrana nieprzypadkowo na 2 dni przez faktyczną 77. rocznicą urodzin Osieckiej. „Chcieliśmy, by media we wtorek przeczytały informację o naszej wystawie, a w środę – czyli wtedy gdy rzeczywiście przypadają urodziny poetki – o niej napisały. Tak, by uczcić pamięć Agnieszki Osieckiej” – powiedział.
Agnieszka Osiecka urodziła się 9 października 1936 r. w Warszawie. Była poetką, dziennikarką, autorką ponad dwóch tysięcy tekstów utworów, m.in. "Małgośki". Na pierwszym Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1963 r. jej "Piosenka o okularnikach", wykonywana wówczas przez Kazimierę Utratę, odniosła sukces otrzymując nagrodę indywidualną. Pierwszą autorską płytę - "Piosenki Agnieszki Osieckiej" - wydały Polskie Nagrania w 1967 r.
Pięciopłytowy album "Pięć oceanów" wydany przez Polskie Radio Osiecka przygotowywała, wybierając najważniejsze dla siebie piosenki. Nie doczekała jego premiery. Zmarła 7 marca 1997 roku. Pośmiertnie została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1997). (PAP)
kat/ rda/