Pisarki i tłumaczki z Ukrainy i Białorusi mogą się ubiegać o udział w drugiej edycji programu rezydencji literackich im. Janiny Katz w Krakowie. Pierwszą rezydentką programu była białoruska poetka, tłumaczka i powieściopisarka – Hanna Jankuta.
Organizatorem pobytu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe i Kraków Miasto Literatury UNESCO. Program realizowany jest w ramach miejskiego projektu „Krakowianki” poświęconego roli kobiet i równości.
Jak przypomniał krakowski magistrat, patronką rezydencji jest Janina Katz (1939–2013), krakowska pisarka, poetka i tłumaczka, w 1969 roku zmuszona do wyjazdu z Polski z powodu antysemickiej nagonki. Resztę życia spędziła w Kopenhadze, była w Danii laureatką wielu prestiżowych nagród literackich, tłumaczyła na język duński twórczość m.in. Wisławy Szymborskiej, Zbigniewa Herberta i Sławomira Mrożka.
„Dzisiaj to Kraków chce być bezpiecznym schronieniem dla twórczyń zmuszonych do opuszczenia swoich krajów. Program Rezydencja im. Janiny Katz dla pisarek i tłumaczek z Białorusi i Ukrainy wyrasta z przekonania, że Kraków – miasto otwarte, gościnne i zaangażowane na rzecz praw kobiet – ma dziś do odegrania szczególną rolę wobec twórczyń zza wschodniej granicy” - wskazano w informacji.
Wybranej w trakcie naboru rezydentka otrzyma dwumiesięczny pobyt w mieszkaniu w centrum miasta, wynagrodzenie, zwrot kosztów podróży do Krakowa i z powrotem do miejsca zamieszkania, wsparcie merytoryczne i logistyczne, a także możliwość poznania lokalnej sceny literackiej i wydawniczej oraz nawiązania cennych zawodowych kontaktów. Termin rezydencji to maj i czerwiec.
Program jest częścią całorocznego programu rezydencji literackich Krakowa Miasta Literatury UNESCO.
Do aplikowania zaproszone są pisarki i tłumaczki z Ukrainy i Białorusi. Muszą one znać język polski lub angielski, posiadać co najmniej jedną opublikowaną książkę (beletrystyka lub non-fiction), scenariusz (filmowy lub teatralny) lub dzieło przekładowe. Termin zgłoszeń mija 25 lutego br.(PAP)
rgr/ amac/