Kultura i sztuka po 1989 roku

09.10.2019

Ukraiński reżyser Ołeh Sencow będzie gościem 17. MFF Tofifest w Toruniu

Ukraiński reżyser Ołeh Sencow będzie gościem 17. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest w Toruniu. Na początku września Sencow - w ramach wymiany więźniów – powrócił na Ukrainę po pięciu latach spędzonych w rosyjskim więzieniu.

Na 17. Międzynarodowym Festiwalu Filmowego Tofifest w Toruniu Ołeh Sencow odbierze nagrodę Złotego Anioła za "twórczą niepokorność". Reżyser weźmie udział w otwartym spotkaniu dla publiczności.

"W ostatnich latach nie było filmowca, o którym mówiłoby się częściej. Ołeh Sencow stał się symbolem nowych, niespokojnych czasów, w których artysta za swoją niepokorność płaci wysoką cenę" – napisali w informacji przesłanej PAP organizatorzy festiwalu.

Pochodzący z anektowanego przez Rosję Krymu reżyser w sierpniu 2015 roku został skazany przez rosyjski sąd na 20 lat kolonii karnej za przypisywane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych na półwyspie.

W ubiegłym roku prowadził trwającą 145 dni głodówkę w rosyjskiej kolonii karnej, domagając się uwolnienia wszystkich Ukraińców, przetrzymywanych w Rosji.

7 września 2019 r. Sencow powrócił na Ukrainę, w ramach wymiany więźniów z Rosją.

Sencow zadebiutował w 2012 roku pokazywanym na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie filmem "Gamer". W zeszłym roku Parlament Europejski przyznał mu Nagrodę Sacharowa, którą honoruje zasłużonych w walce na rzecz praw człowieka i wolności.

Nagrody za "niepokorność twórczą" podczas Tofifest odbiorą również m.in. Paweł Pawlikowski i Agnieszka Holland, a Krzysztof Globisz odbierze Złotego Anioła za całokształt twórczości.

17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest odbędzie się w dniach 19-27 października. (PAP)

wbp/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL