Kultura i sztuka po 1989 roku

26.07.2019

Uniwersytet Jagielloński prawnym opiekunem pamiątek po Andrzeju Wajdzie

Andrzej Wajda (P) i Krystyna Zachwatowicz - Wajda (L) przekazują dary na ręce prof. Stanisława Waltosia (C), dyrektora Muzeum UJ – m.in. frak z ozdobnym zielonym haftem, w który reżyser był ubrany podczas uroczystości przyjęcia go do grona francuskiej Akademii Sztuk Pięknych. 02.05.2006. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk Andrzej Wajda (P) i Krystyna Zachwatowicz - Wajda (L) przekazują dary na ręce prof. Stanisława Waltosia (C), dyrektora Muzeum UJ – m.in. frak z ozdobnym zielonym haftem, w który reżyser był ubrany podczas uroczystości przyjęcia go do grona francuskiej Akademii Sztuk Pięknych. 02.05.2006. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

W piątek w Krakowie wdowa po reżyserze Andrzeju Wajdzie, Krystyna Zachwatowicz-Wajda podpisała akt notarialny, na mocy którego Uniwersytet Jagielloński stał się prawnym opiekunem pamiątek po twórcy – poinformowała uczelnia.

Reżyser Andrzej Wajda, na przestrzeni lat, przekazał Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w sumie 121 przedmiotów, m.in. nagrody, medale i wyróżnienia, które otrzymał za swoją działalność artystyczną, kulturalną i społeczną.

W piątek, na mocy podpisanego w Collegium Novum UJ aktu notarialnego, wdowa po reżyserze, Krystyna Zachwatowicz-Wajda oficjalnie przekazała je na rzecz uczelni. Jak podkreślono w dokumencie, nastąpiło to zgodnie z wolą reżysera, dla którego "dobro Ojczyzny było zawsze najwyższą wartością". "Wykonanie zapisu służyć będzie propagowaniu spuścizny po Andrzeju Wajdzie" - dodano.

CZYTAJ TAKŻE

W zbiorach Muzeum UJ, które mieści się w najstarszym uniwersyteckim budynku - Collegium Maius - są najważniejsze filmowe trofea Wajdy, m.in. honorowy Oscar, przyznany przez Amerykańską Akademię Filmową w 2000 r. za osiągnięcia życia i wkład w rozwój światowej kinematografii, Złota Palma z Cannes, berliński Złoty Niedźwiedź i wenecki Złoty Lew, oraz nominacja do Oscara dla filmu "Panny z Wilka". Trafiły tam także frak i szpada do stroju członkowskiego Akademii Sztuk Pięknych z Institut de France, oraz nadany Wajdzie w 1999 r. Order Polonia Restituta - Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski I klasy.

Wajda był jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów. Rozpoczął studia malarskie na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie tuż po II wojnie światowej. Jako reżyser realizował spektakle w Starym Teatrze i kręcił w Krakowie filmy. Ufundował Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. W 1989 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa UJ, za zasługi dla Krakowa w 1995 r. przyznano mu Medal Cracoviae Merenti. W maju 2016 r. uczelnia uhonorowała go złotym medalem "Plus ratio quam vis". Reżyser zmarł w październiku 2016 r. Miał 90 lat.(PAP)

autorka: Nadia Senkowska

nak/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL