Kultura i sztuka po 1989 roku

15.11.2015 aktualizacja 19.07.2016

USA: Agnieszka Holland wyróżniona nagrodą Fundacji Kościuszkowskiej

Agnieszka Holland. Fot. PAP/T. Gzell Agnieszka Holland. Fot. PAP/T. Gzell

Polska reżyserka filmowa i teatralna Agnieszka Holland odebrała w Waszyngtonie nagrodę "Pioneer Award", przyznaną przez Fundację Kościuszkowską, jedną z największych instytucji polonijnych w USA, jako wyróżnienie za promocję polskiej kultury na świecie.

"Zawsze najważniejsze było dla mnie nie jak, ale po co robię dany film. I choć zrobiłam już ponad 30 filmów dla kina i telewizji, to robiąc każdy kolejny, zawsze mam okropne wątpliwości. Mam wrażenie, że wiem coraz mniej" - przyznała Holland podczas uroczystej gali, jaka odbyła się w sobotę w waszyngtońskim hotelu "Mayflower", z udziałem licznych przedstawicieli amerykańskiej Polonii, a także ambasadora RP w USA Ryszarda Schnepfa.

Podkreśliła, że nagroda Fundacji Kościuszkowskiej jest dla niej bardzo cenna, "bo wiem, jak to jest być Polakiem na emigracji i jak trudno znaleźć właściwą miarę rzeczy, zachowując polskość i jednocześnie będąc członkiem kraju, w którym się żyje". "Fakt uznania jest potwierdzeniem, że możemy nadawać na tych samych falach" - powiedziała w rozmowie z PAP reżyserka.

Wielokrotnie nagradzana na międzynarodowych festiwalach i trzykrotnie nominowana do Oscara, Holland jest autorką m.in. takich filmów kinowych jak "Zabić księdza" (1988), "Europa, Europa" (1990), "Plac Waszyngtona" (1997) oraz "W ciemności" (2011), a także reżyserką seriali, które odniosły spektakularny sukces w USA i na świecie, jak "House of Cards", "The Wire", "The Killing" czy "Treme".

Reżyserka przyznała, że żadna z jej produkcji nie wywołała tak wielkiego zainteresowania w Polsce jak serial "House of Cards" - polityczny dramat o intrygach na szczytach amerykańskiej władzy, w którym reżyserowała w ubiegłym roku dwa odcinki.

"Nic, co zrobiłam do tej pory, nie spowodowało tak wielkiego podekscytowania" - powiedziała, nie kryjąc pewnego zmęczenia czy wręcz zaniepokojenia reakcją na ten serial zwłaszcza wśród polityków. Ujawniła, że przynajmniej trzech wysokiej rangi polskich polityków pytało ją, czy są podobni do Franka Underwooda, czyli granego przez Kevina Spacey polityka Partii Demokratycznej, który dzięki bezwzględności i intrygom obejmuje urząd prezydenta USA. "Miałam poczucie, że jeśli polscy politycy chcą tak siebie postrzegać, to może nie robię niczego dobrego dla mego kraju" - wyznała.

W rozmowie z PAP Holland powiedziała, że nie ma obecnie żadnych planów, jeśli chodzi o seriale. "Czekam na propozycję, która byłaby czymś nowym. Już nie bardzo chce mi się robić to, co wiem, że umiem już robić; co już w jakimś sensie się skonwencjonalizowało" - powiedziała.

Obecnie kończy w Polsce zdjęcia do filmu według powieści Olgi Tokarczuk "Prowadź swój pług przez kości umarłych", który jest koprodukcją z Czechami i Niemcami. Natomiast w przyszłym roku najprawdopodobniej wyreżyseruje długi metraż w USA. "To będzie dziwny thriller, film zupełnie inny od wszystkiego, co robiłam do tej pory" - ujawniła.

Założona w 1925 roku w Nowym Jorku Fundacja Kościuszkowska jest jedną z najprężniej działających w USA instytucji polonijnych. Fundacja, znana głównie z promocji kultury, nauki języka polskiego i przyznawania stypendiów dla Polaków i dzieci z Polonii (co roku wydaje na ten cel ok. 1 mln dolarów), od kilku lat zaangażowała się też w popieranie polskich interesów, w tym lobbing na rzecz zniesienia wiz do Polski, a także akcję protestów przeciw określeniom „polskie obozy koncentracyjne” w mediach amerykańskich.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

icz/ ro/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL