![Kazimiera Alberti. Źródło: Wikimedia Commons](/sites/default/files/styles/open_article_750x0_/public/201802/kazimiera_alberti.jpg?itok=Zy72GSlY)
Rzeźba Kazimiery Alberti, wykonana w technologii druku 3D, zasiądzie na jednej z ławek na Skwerze Poetów, przestrzeni kulturotwórczej w kampusie bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej – poinformowała rzecznik uczelni Małgorzata Skrzypek.
„O patronie skweru, a tym samym postaci, która się na nim znajdzie, zadecydowali internauci w plebiscycie zorganizowanym przez Akademię oraz galerię handlową +Gemini+. Przez cały styczeń można było głosować na jednego z czterech poetów, którzy mieli związek z Bielskiem-Białą lub najbliższą okolicą. Oprócz zwyciężczyni byli to Stanisław Gola, Julian Przyboś i Mieczysław Stanclik” – podała Skrzypek.
Skwer powstał w ub.r. przed budynkiem rektoratu uczelni, która skupia działalność naukową i dydaktyczną na dziedzinach pozornie od siebie odległych: inżynierskich i humanistycznych. Zdaniem Małgorzaty Skrzypek, oba światy mogą jednak współpracować, kreując ciekawą rzeczywistość: postać poetki zostanie bowiem wykonana z materiałów polimerowych za pomocą drukarki 3D. Będzie to pierwszy tego typu pomnik w Polsce.
„Pomysłodawcy przedsięwzięcia są przekonani, że zarówno twórczość, jak i działalność Kazimiery Alberti staną się inspiracją dla wielu ciekawych wydarzeń o charakterze literackim i artystycznym, a te z kolei ożywią pamięć o tej nietuzinkowej kobiecie” – dodała Skrzypek.
Uroczyste odsłonięcie rzeźby planowane jest na drugą połowę maja br.
Kazimiera Alberti urodziła się w 1898 r. w Bolechowie. Ukończyła Uniwersytet Jana Kazimierza w Lwowie. Jej mężem był legionista, prawnik, publicysta i tłumacz Stanisław Alberti, który został w 1940 r. zamordowany przez Sowietów wraz z tysiącami polskich oficerów.
Przed wojną małżeństwo mieszkało w Krakowie i Dąbrowie Tarnowskiej. W 1930 r. przeprowadzili się do Białej Krakowskiej (dziś wschodnia część Bielska-Białej), gdzie Stanisław Alberti został starostą. Kazimiera przyczyniła się do ożywienia życia kulturalnego w mieście, jak i położonym na zachodnim brzegu rzeki Białej Bielsku.
„Poza twórczością poetycką zajmowała się powieściopisarstwem i publicystyką. W Białej Krakowskiej zorganizowała salon literacki, którego bywalcami byli znani przedstawiciele świata literatury i sztuki dwudziestolecia międzywojennego. Jednym z nich był Stanisław Ignacy Witkiewicz, autor portretu poetki” – powiedziała rzecznik bielskiej uczelni Małgorzata Skrzypek.
Alberti w czasie wojny wyjechała do Krakowa. Działała w ruchu oporu. Niemcy uwięzili ją w obozie Ravensbrueck. Po wojnie wyjechała do Włoch i zamieszkała w Bari. Zmarła w 1962 r.
Akademia Techniczno-Humanistyczna powstała w 2001 r. na bazie istniejącej od 1969 r. filii Politechniki Łódzkiej. Jest największą publiczną uczelnią wyższą w rejonie Bielska-Białej. Kształci się w niej ok. 6 tys. studentów.(PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ itm/