Kultura i sztuka po 1989 roku

15.11.2018

W bielskim Teatrze Polskim odbędzie się premiera „Gałązki rozmarynu”

„Gałązka rozmarynu” w bielskim Teatrze Polskim „Gałązka rozmarynu” w bielskim Teatrze Polskim

Premierowy pokaz jednego z hitów scenicznych przedwojennej Polski - sztuki „Gałązka rozmarynu” Zygmunta Nowakowskiego - zobaczą w sobotę widzowie bielskiego Teatru Polskiego. Wydarzenie zbiega się ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Gałązka rozmarynu” to utwór, który w dużej mierze jest zapisem autentycznych wydarzeń i wspomnień frontowych autora. W punkcie werbunkowym w krakowskich Oleandrach spotykają się przyszli legioniści. Młodzi, gotowi do największych poświęceń, chcą walczyć o niepodległą i sprawiedliwą Polskę. To tekst sławiący czyn Legionów Polskich i marszałka Józefa Piłsudskiego. Przed wojną był szalenie popularny. Po wybuchu wojny i później, w PRL, nieobecny na scenach. Kolejnych wystawień doczekał się dopiero pod koniec lat 80.

„Zabieramy widza w podróż do polskiej przeszłości, w której entuzjazm konkuruje z humorem, a serdeczność z czułością. Oto polskie pospolite ruszenie: od Strzelca do Legionów, do Niepodległej. Polaków portret zbiorowy – wygadany, wyśpiewany i wytańczony, prosto z serca” – powiedział reżyser spektaklu Jan Nowara.

Jego zdaniem, dramat Nowakowskiego, tworząc legendę zbiorowości, nie zaciera różnic pomiędzy postaciami. „Buduje barwną wspólnotę, składającą się z ludzi, których łączy patriotyzm, a dzieli prawie wszystko: wykształcenie, pochodzenie, status społeczny, przekonania polityczne, czy miejsce urodzenia” – powiedział.

Reżyser podkreślił, że wartością „Gałązki rozmarynu” jest warstwa muzyczna, czyli obecność wielu znanych i popularnych pieśni oraz piosenek, stanowiących „polski śpiewnik narodowo-historyczny”. Widzowie usłyszą m.in. „Wojenko, wojenko”, czy „O mój rozmarynie”.

W sztuce wystąpi niemal cały zespół bielskiego Teatru. Bielska scena została otwarta w 1890 r. Pierwszą premierą był szekspirowski „Sen nocy letniej”. Do końca II wojny teatr działał jako zawodowa scena niemiecka. Rok 1945 zapoczątkował polską historię tego miejsca. W minionym sezonie spektakle Teatru Polskiego obejrzała rekordowa widownia - 93,8 tys. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL