Narodowe Czytanie dramatu Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej” zostało w sobotę zorganizowane w Budapeszcie przez polonijną organizację Polonia Nova. Potem zebrani wzięli udział w konkursie związanym z autorką i jej epoką.
Czytanie odbyło się z zabytkowej kawiarni „Muevesz” (Artysta) w pobliżu opery budapeszteńskiej, a poszczególne role odtwarzali członkowie amatorskiego polonijnego zespołu teatralnego „Zebra”, a także inni przedstawiciele Polonii.
„Wybraliśmy taki fragment, który najbardziej ukazuje osobowość pani Dulskiej i zawiera słynny cytat o praniu brudów we własnym domu” – powiedziała PAP szefowa Polonii Novej Maria Felfoeldi.
Na początku spotkania jedna z uczestniczek przedstawiła życiorys Gabrieli Zapolskiej. Po czytaniu natomiast podzieleni na grupy uczestnicy wzięli udział w konkursie, w którym trzeba się było wykazać m.in. wiedzą o tym, jakie utwory napisała Zapolska i które z nich zostały sfilmowane.
"Moralność pani Dulskiej" powstała w ciągu kilkunastu dni na przełomie października i listopada 1906 roku. Sztuka przedstawia historię rozgrywającą się w mieszczańskim domu początku XX wieku. Nazwisko bohaterki dramatu na stałe zagościło w polszczyźnie - dulszczyzna to określenie kołtuństwa, mieszczańskiej hipokryzji i ciasnoty poglądów, połączonej z wysokim mniemaniem o własnych walorach moralnych. "Moralność pani Dulskiej" była wielokrotnie wystawiana na deskach teatrów, doczekała się także kilku adaptacji filmowych i spektakli Teatru Telewizji.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa; w 2016 roku – "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. W 2019 roku lekturami było osiem najważniejszych polskich nowel, między innymi autorstwa Stefana Żeromskiego, Bolesława Prusa, Marii Konopnickiej i Bruno Schulza. Rok temu, w warunkach restrykcji przeciwepidemicznych, czytano "Balladynę" Juliusza Słowackiego.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ ap/