W środę wieczorem w Budapeszcie rozpoczyna się 11. edycja Polska Jazz Fesztiaval. Obywająca się co roku w Budapest Music Center (BMC) impreza gromadzi znanych przedstawicieli tego gatunku muzyki, ale też młode talenty polskiej sceny jazzowej.
Wydarzenie rozpoczyna się w środę wieczorem koncertem kwintetu Superminimalism, założonego w 2020 r. przez perkusistę Stefana Raczkowskiego. Z kolei w sobotę wystąpi powstałe w 2021 roku trio USO 9001, które koncertowało już w krajach Europy Środkowej, w tym Austrii, Czechach, na Węgrzech, a także w Chorwacji.
„Organizacja festiwalu, to nasz wspólny pomysł z Budapest Music Center, który urodził się w 2012 roku” – powiedział PAP Wojtek Kriston z Instytutu Polskiego w Budapeszcie, który wspiera organizację festiwalu.
Rok później otworzono nowy budynek BMC i od razu przystąpiono do organizacji wydarzenia, które od tego czasu trwa nieprzerwanie. Wybór artystów, którzy mają wystąpić w danym roku, również podejmowany jest wspólnie.
„Budapest Music Center blisko współpracuje z krakowskim Jazz Juniors, jednym z najstarszych festiwali jazzowych w Polsce. W jego ramach odbywa się konkurs, a laureaci są zapraszani do Budapesztu w ramach nagrody dla młodych polskich zespołów” – mówi Kriston.
Pomysł pokazania dorobku młodych polskich wykonawców jazzowych pojawił się w ostatnich latach; początkowo zapraszano głównie doświadczonych artystów.
„Polski jazz jest bardzo popularny na Węgrzech. W czasach komunistycznych Węgrzy często jeździli na różne polskie festiwale jazzowe, a obecność zachodnich zespołów dla tej części Europy była przecież ograniczona” – powiedział Kriston.
Na zakończenie imprezy w piątek wystąpi Tomasz Chyła Quintet z utworami z albumu „Music We Like To Dance To”. „To jeden z najlepszych młodych zespołów na polskiej scenie jazzowej, pochodzący z Trójmiasta” – napisali organizatorzy.
W ubiegłym roku inauguracja 10. edycji Polska Jazz Fesztival była połączona z obchodami Roku Romantyzmu Polskiego oraz świętowaniem 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na scenie wystąpił wówczas Nikola Kołodziejczyk, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów młodego pokolenia, z premierowym wykonaniem koncertu „Ballady i romanse”, jazzową interpretację utworów Adama Mickiewicza.
Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)
mrf/ mal/