Plenerowy spektakl opery „Flis”, pokazy tańców polskich i szermierki, opowieści o szlacheckich zwyczajach czekają na uczestników pikniku kulturalnego, który odbędzie się w piątek w Bytomiu z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.
Wydarzenie pt. "3 x Moniuszko – Mistrz, Muzyka, Miasto" na koniec sezonu artystycznego organizuje Opera Śląska w Bytomiu przed swą siedzibą, przy ul. Moniuszki. Wpisuje się ono w obchody Roku Moniuszkowskiego, ale to także rocznica wystawienia opery "Halka". Od jej prezentacji - 14 czerwca 1945 roku - datuje się powstanie Opery Śląskiej w Bytomiu.
"Stanisław Moniuszko to kompozytor niezwykle bliski Operze Śląskiej - od wystawienia jego +Halki+ zaczęła się nasza historia. Chcemy świętować Rok Moniuszkowski wspólnie z wierną publicznością, bo przecież istniejemy dla nich. Co dla nas istotne, projekt +3 x Moniuszko – Mistrz, Muzyka, Miasto+ jest nie tylko prezentacją opery, ale przez swoją różnorodność ma integrować pokolenia" – podkreślił dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu Łukasz Goik.
Współorganizatorami wydarzenia są Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego Urząd Miejski w Bytomiu oraz Fundacja Jutropera. Jak zapowiadają organizatorzy, będzie to "integracyjna platforma kulturalna pokazująca, że kultura wysoka zaprezentowana w sposób niesztampowy, może trafić do wszystkich".
Głównym punktem całodniowej imprezy jest prezentacja opery Stanisława Moniuszki "Flis" w formie spektaklu plenerowego. Jest on jednocześnie częścią tryptyku, na który składają się jeszcze "App Flis: Inspiracje" oraz "Zaflis: Moniuszko za kulisami". Reżyserii wydarzenia i wszystkich trzech spektakli podjął się Michał Znaniecki, znany z realizacji teatralnych i operowych, integrujących lokalne środowiska i aktywizujących grupy społeczne. Wodzirejem będzie aktor Dariusz Niebudek, który wcieli się w postać Stanisława Moniuszki.
"Moniuszko był człowiekiem serio podchodzącym do życia, dobrze wychowanym, ułożonym. Człowiekiem, który nie jest symbolem artysty - wolnej duszy, jak na przykład Louis Berlioz czy inni, skandalizujący artyści ówczesnych czasów. Tylko że taka wizja, jednowymiarowe postrzeganie Moniuszki, zawęża jego obraz dla dzisiejszej publiczności. Bo ta publiczność jest ciekawa sekretów geniusza, plotek z jego życia. Chce znać kulisy jego twórczości. I o tym są właśnie spektakle towarzyszące +Flisowi+ – +App Flis: Inspiracje+ oraz +Zaflis : Moniuszko za kulisami+. To dzięki nim mamy szansę poznać emocje i historie, które towarzyszyły powstaniu opery +Flis+, ale też poznać innego Moniuszkę" – wyjaśnił Michał Znaniecki.
"Zależało mi, aby pokazać, jak bawiono się w czasach Moniuszki. Mimo trudnej sytuacji uciśnionego narodu, ten naród chciał tej zabawy, chodził do teatru na komedie. A komedie grane były w teatrzykach ogródkowych i do tej tradycji nawiązuję, prezentując spektakl na zewnątrz, przed Operą Śląska, w plenerze" – dodał.
W zabytkowym tramwaju linii nr 38 będzie można usłyszeć komunikat, w którym Stanisław Moniuszko głosem Dariusz Niebudka zaprasza na swoje urodziny mieszkańców. Pamiątką dla najmłodszych będzie specjalna ulotka – paszport, gdzie udział w danej atrakcji zostanie potwierdzony specjalną pieczątką. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ pat/