Inspirowana bohaterem Słowackiego wystawa „Kordian_a” oraz premiera spektaklu dziecięco-młodzieżowej grupy Teatru CHOREA, przedstawiającego różne spojrzenia na Łódź dawniej i dziś, to propozycje dla młodych widzów, przygotowane na piątek i sobotę przez Fabrykę Sztuki w Łodzi.
W Fabryce Sztuki w Łodzi, 11 i 12 listopada, będzie można wziąć udział w wydarzeniach przygotowanych dla rówieśników przez dzieci i młodzież w ramach kolejnej odsłony projektu "Przestrzenie Sztuki".
W piątek odbędzie się wernisaż wystawy "Kordian_a" - ma ona formę instalacji performatywnej, stworzonej w trakcie warsztatów przeprowadzonych w grupie młodzieży, dla której inspiracją była postać Kordiana – tytułowego bohatera dramatu Juliusza Słowackiego z 1834 roku.
"Sprawdzaliśmy czy rozterki, doświadczenia, wątpliwości Kordiana – rówieśnika współczesnych nastolatków – mogą w jakiś sposób rezonować z problemami, wyborami dzisiejszych młodych ludzi. Czy Kordian mieszkałby w bloku na Bałutach czy w lofcie na Księżym Młynie? Czy miałby dziary czy raczej modną brodę? Czy wziąłby udział w czarnym proteście czy marszu niepodległości?" – mówiła jedna z kuratorek projektu Natalia Perek.
Jak zapewniają organizatorzy, wystawa nie będzie nową interpretacją lektury szkolnej, lecz zapisem osobistego doświadczenia wynikającego ze spotkania z głównym bohaterem; to zaproszenie do świata młodego człowieka, który dojrzewa, próbuje określić swoje priorytety, poszukuje autentycznego "ja", buduje i traci złudzenia, często przegrywa.
Wystawa "Kordian_a" zrealizowana została przez Stowarzyszenie Portiernia Sztuki. Projekt miał swoją premierę w tym roku w ramach akcji "Dotknij Teatru" zorganizowanej przez Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych. Obok Natalii Perek, jego kuratorką jest także Luiza Łuszcz-Kujawiak. Za warstwę muzyczną odpowiada Agnieszka Lach, a autorką fotografii jest Aleksandra Korszuń. Podczas pokazów performatywnych wystąpią Pola Chabierska, Weronika Kępa, Ewelina Kopeć. Wydarzeniu będą towarzyszyły warsztaty dla uczniów XIII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Piotrowiczowej w Łodzi oraz Szkoły Podstawowej im. Ignacego Loyoli w Łodzi. Prace młodych twórców będzie można oglądać w Fabryce Sztuki do 17 listopada.
Dzień później, 12 listopada, na scenie Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki odbędzie się premiera spektaklu dziecięco młodzieżowej grupy teatralnej uczęszczającej na stałe zajęcia Teatru CHOREA. Przedstawienie "... Od czasu do czasu..." wyreżyserował Janusz Adam Biedrzycki. To eksperyment teatralny w wykonaniu młodych osób, przedstawiający różne spojrzenia na Łódź – dawniej i dziś.
"To opowieść o światach równoległych, nachodzących na siebie, mijających się. Ułamek czasu, ułamek historii, ułamek miejsca" – zapowiedział reżyser, podkreślając, że koncepcja i scenariusz spektaklu zostały stworzone przez uczestników zajęć teatralnych.
Projekt "Przestrzenie Sztuki" jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Projekt dofinansowano ze środków budżetu państwa oraz Urzędu Miasta Łodzi.(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ aszw/