Kultura i sztuka po 1989 roku

12.10.2019

W katowickim Spodku trwa Rawa Blues Festival

Kilka tysięcy miłośników muzyki bawi się w sobotę na Rawa Blues Festival w katowickim Spodku. To już 39. edycja tej imprezy, określanej mianem największego festiwalu bluesowego odbywającego się pod dachem. Co roku w Katowicach występują gwiazdy tego gatunku.

Festiwal zainaugurował piątkowy koncert w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, ale zasadnicza, sobotnia część imprezy odbywa się tradycyjnie w Spodku.

Tego dnia imprezę zainaugurowały występy młodych artystów na Małej Scenie. Jury co roku wybiera najlepszy zespół, który otrzymuje nagrodę pieniężną i prawo występu na Dużej Scenie. W tym roku w tym konkursie zwyciężył Silesian Hammond Group.

Jak przed godz. 16 powiedział PAP Sebastian Płatek z biura festiwalowego, do Spodka przyszło około 4 tys. fanów, ale ich liczba zapewne wzrośnie wieczorem, kiedy zaplanowano występy największych gwiazd. W tym roku będą to m.in.: James Blood Ulmer Memphis Blood Blues Band feat. Vernon Reid, Lindsay Beaver, Hannah Wicklund i The Daniel Castro Band.

Jak przekonywał podczas poprzedzającej festiwal konferencji jego twórca i dyrektor Ireneusz Dudek, "gdyby nie było dobrego bluesa, nie byłoby rocka ani jazzu". Uczestnicy imprezy jak co roku mogą liczyć na różnorodną muzykę w wykonaniu artystów różnych pokoleń.

Rawa Blues to rodzinny festiwal, na który przychodzą często całe rodziny. Dzieci do lat 15 mogą wejść na festiwal za darmo z rodzicem posiadającym bilet.

Rawa Blues Festival to najstarszy festiwal bluesowy w Polsce, jeden z najbardziej znanych w Europie i największy na świecie odbywający się pod dachem. Jego nazwa pochodzi od przepływającej przez Katowice rzeki - Rawy. Od początku organizuje go Ireneusz Dudek - wokalista, multiinstrumentalista, kompozytor i autor tekstów, który co roku podczas festiwalu występuje ze swoimi aktualnymi projektami muzycznymi.

Początki Rawa Blues Festival sięgają 1981 r. Podczas I Ogólnopolskich Spotkań z Bluesem "Rawa Blues", bo taką wtedy nosił nazwę ten festiwal, blues w różnych jego odcieniach rozbrzmiewał w śląskich klubach. "Rawa" szybko stała się najważniejszym przeglądem krajowego bluesa. W 1992 r. po raz pierwszy pojawili się na niej zagraniczni wykonawcy.

W 2012 r. w Stanach Zjednoczonych festiwal uhonorowano prestiżową nagrodą Keeping the Blues Alive, przyznawaną przez organizację The Blues Foundation dla najbardziej zasłużonych osób i organizacji propagujących bluesa na świecie.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ lun/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL