Epoka nowożytna

27.02.2012 aktualizacja 19.07.2016

W kościele w Kańczudze odkryto balustradę z XVII w.

Ozdobną balustradę chóru, pochodzącą z początku XVII wieku, odkryto w kościele parafialnym p.w. św. Michała Archanioła w Kańczudze (Podkarpackie) podczas prac konserwatorskich. Według konserwatorów, jest to jedno z najbardziej interesujących odkryć w regionie. Jak poinformowała PAP Irena Zając z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu, balustradę chóru muzycznego wcześniej datowano na początek XX wieku, a jej styl określono jako neomanierystyczny.

Kościół p.w. św. Michała Archanioła w Kańczudze został wzniesiony około 1605 r. Kilka lat później dobudowano kaplicę św. Anny, ufundowaną przez księżną Annę Ostrogską z Kostków herbu Dąbrowa, a koło 1660 r. dobudowano kaplicę Matki Boskiej.

W trakcie prac, po usunięciu kilku warstw farby, odsłonięto pierwotną warstwę malarską z wizerunkami apostołów. Zachowały się one, w różnym stanie, na większej części balustrady. Odsłonięto również kolorystykę elementów konstrukcyjnych balustrady. Okazało się wówczas, że drewniana, ozdobna balustrada chóru muzycznego jest w stylu manierystycznym (późny renesans) i pochodzi z tego samego okresu, kiedy powstał kościół - pierwszej ćwierci XVII stulecia. Należała do oryginalnego, pierwotnego wyposażenia świątyni.

„Nikt się nie spodziewał, gdy przystępowaliśmy do prac, że balustrada będzie z tego samego okresu co kościół i że będzie przedstawiała wartość artystyczną i estetyczną. Tego typu zabytki są rzadkością na naszym terenie” – powiedziała Zając.

Poinformowała, że w tym roku planowane jest pełne zakończenie prac konserwatorskich przy balustradzie i jej montaż w kościele.

Kościół p.w. św. Michała Archanioła w Kańczudze został wzniesiony około 1605 r. Kilka lat później dobudowano kaplicę św. Anny, ufundowaną przez księżną Annę Ostrogską z Kostków herbu Dąbrowa, a koło 1660 r. dobudowano kaplicę Matki Boskiej.

Od tego czasu bryła kościoła była kilkakrotnie remontowana i przebudowywana. Ostatnia znacząca przebudowa przeprowadzona została w latach 1924-32 przez lwowskiego architekta Wiktora Rawskiego. Wówczas zmieniono elewację oraz dobudowano kruchtę i wieżę kościelną.

Zachowane wyposażenie świątyni pochodzi w większości z XVII i XVIII wieku.(PAP)

api/ hes/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL