Aktor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie Grzegorz Mielczarek otrzyma Nagrodę Teatralną im. Stanisława Wyspiańskiego. Jej wręczenie nastąpi podczas ósmej Nocy Teatrów, z 14 na 15 czerwca.
W tegorocznej edycji tego wydarzenia uczestniczyć będzie 11 teatrów instytucjonalnych oraz 28 innych teatrów i grup - zapowiedzieli na poniedziałkowej konferencji prasowej organizatorzy.
Przedstawienia będą się odbywać na scenach teatralnych i w plenerze m.in.: na Rynku Głównym i w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Wstęp na spektakle jest wolny, na część z nich obowiązują bezpłatne wejściówki lub rezerwacje.
„Pojemność sal teatralnych jest ograniczona, dlatego chcemy dać miłośnikom teatru możliwość obejrzenia spektakli także w plenerze. Mamy nadzieję, że z tej Nocy skorzystają wszyscy, którzy kochają teatr i ci, którzy magię teatru dopiero odkryją" - powiedział na konferencji prasowej dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa Stanisław Dziedzic.
Przedstawienia będą się odbywać na scenach teatralnych i w plenerze m.in.: na Rynku Głównym i w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Wstęp na spektakle jest wolny, na część z nich obowiązują bezpłatne wejściówki lub rezerwacje.
Podczas Nocy Teatrów prezentowane są najciekawsze spektakle sezonu, przedstawienia teatrów tańca oraz spektakle uliczne, to także okazja, by zajrzeć za kulisy teatrów.
Tym razem będzie można zobaczyć 76 spektakli i przedsięwzięć teatralnych m.in. „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w reż. Krzysztofa Jasińskiego w Teatrze Scena STU, „Prawdę” w reż. Henryka Jacka Schoena w Teatrze „Bagatela”; spektakl „Klątwa, odcinki z czasu beznadziei” w reż. Moniki Strzępki (Teatr „Łaźnia Nowa”), spektakl „Feniks leci do słońca” w reż. Jarosława Tumidajskiego (Teatr Ludowy) i wziąć udział w Nocnym Salonie Poezji zatytułowanym „Makabreski dla dorosłych dzieci – poezja horroru i czarnego humoru” (Teatr im. J. Słowackiego).
W Teatrze im. Juliusza Słowackiego, wręczona zostanie Nagroda Teatralna im. Stanisława Wyspiańskiego. Jest ona przyznawana za szczególne osiągnięcia lub wydarzenie teatralne minionego roku w Krakowie.
Grzegorz Mielczarek zostanie nagrodzony za role: Wacława Niżyńskiego w spektaklu „Niżyński. Zapiski z otchłani” oraz Terry’ego w spektaklu „W mrocznym, mrocznym domu” w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie.
„Ta nagroda trafia do jednego z najzdolniejszych krakowskich aktorów, poszukiwanego przez reżyserów i inscenizatorów. Jest on zarazem znakomitym pedagogiem krakowskiej PWST. Kapituła doceniła nie tylko te dwie role, ale także etos pracy Grzegorza Mielczarka, aktora który jest niesłychanie rzetelnym artystą, przywiązującym wielką wagę do każdej przygotowywanej roli. Mimo młodego wieku jest autorytetem dla najmłodszego pokolenia aktorów wchodzących w polski teatr” – mówił przewodniczący Kapituły Nagrody im. S. Wyspiańskiego prof. Jacek Popiel.
Aktor, absolwent krakowskiej PWST, zadebiutował w 2001 r. w spektaklu „Abelard i Heloiza” na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego, z którym jest związany do dziś. Współpracuje także z Krakowskim Teatrem – Scena STU. W 2004 r. Grzegorz Mielczarek otrzymał stypendium twórcze Miasta Krakowa.
Wysokość ustanowionej przez Radę Miasta Krakowa Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego to 30 tys. zł. Jej pierwszym laureatem był aktor Radosław Krzyżowski, a w 2013 r. nagrodę otrzymał dziewięcioosobowy zespół aktorek i twórców spektaklu „Za chwilę. Cztery sposoby na życie i jeden na śmierć” Petera Asmussena w reż. Iwony Kempy zrealizowanego w Teatrze im. J. Słowackiego. Laureatami nagrody zostały aktorki: Bożena Adamek, Dominika Bednarczyk, Dorota Godzic, Marta Konarska, Anna Tomaszewska oraz twórcy: Iwona Kempa (adaptacja, reżyseria i scenografia), Anna Sekuła (scenografia i kostiumy). Bartosz Chajdecki (muzyka i opracowanie muzyczne), Dawid Rudnicki (opracowanie muzyczne, muzyka na żywo).
Do konkursu o Nagrodę Teatralną im. Stanisława Wyspiańskiego w 2014 r. wpłynęło 17 wniosków. Oprócz Grzegorza Mielczarka pięć kandydatur zwróciło szczególną uwagę Kapituły: Dariusz Starczewski grający Eddiego w spektaklu „Układ” w reżyserii Michała Kotańskiego w Teatrze Bagatela; Barbara Wysocka i Michał Zadara za spektakl „Chopin bez fortepianu”, twórcy i aktorzy spektaklu „Sarenki” Tomasa Svobody w Teatrze Ludowym; „Wesele” - część I tryptyku „Wędrowanie” według Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego w Krakowskim Teatrze – Scena Stu oraz Iga Gańczarczyk za reżyserię spektaklu „Piccolo Coro Dell Europa”, inspirowanego powieścią „Król Maciuś Pierwszy” w Teatrze Łaźnia Nowa.
Organizatorami VIII Nocy Teatrów są: Urząd Miasta Krakowa oraz Teatr KTO.
Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej www.krakowskienoce.pl oraz www.krakow.pl. Wejściówki będą do odebrania od wtorku w teatrach oraz w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle. Pierwsza Noc Teatrów odbyła się w Krakowie w 2007 r.(PAP)
wos/ abe/