Czytelnicy, którzy za sprawą internetowej inicjatywy 52 Book Challenge PL tworzą wirtualną społeczność, po raz pierwszy spotkali się w świecie rzeczywistym. Ich trzydniowa impreza „Poczytajże!” rozpoczęła się w czwartek w Krakowie i potrwa trzy dni.
Organizatorzy spotkania: Korporacja Ha!art oraz krakowski dziennikarz Marcin Gnat, twórca internetowej akcji 52 Book Challenge PL - Przeczytam 52 książki w 2015 roku, zaprosili miłośników literatury do księgarni Korporacji Ha!art, kawiarni Bomba oraz Bunkier Cafe. Tu odbywają się wspólne czytania książek i rozmowy o nich.
„Chętnych jest ogrom. Przychodzą głównie osoby w wieku 20, 30 lat. Mogą spokojnie usiąść i przy dobrej kawie poczytać książkę. Szczególnie ważne jest to, że książki można poczytać wspólnie, w obecności innych, a nie samemu” – powiedziała PAP koordynatorka „Poczytajże!” Ewelina Sasin.
Dodała, że podczas imprezy wiele tytułów można bardzo tanio kupić. „To jest propozycja dla wszystkich pasjonatów literatury. Książki, które kosztują czasami ponad 40 zł, w miejscach, w których trwa +Poczytajże!+, można kupić za znacznie niższą cenę. A w księgarni Korporacji Ha!art nawet za 1 grosz” – zauważyła koordynatorka.
52 Book Challenge PL – Przeczytam 52 książki w 2015 roku ma motywować do regularnego czytania przez cały rok. Akcja wystartowała w ostatnich dniach grudnia 2014 r., i w krótkim czasie stała się najpopularniejszym tego typu wydarzeniem w polskojęzycznej społeczności Facebooka.
W programie akcji „Poczytajże!” są również serie czytań, podczas których fragmenty najnowszych utworów czytają krakowscy pisarze: Sławomir Shuty, Joanna Dziwak, Soren Gauger, Łukasz Podgórni i Piotr Marecki.
Z kolei w piątek i sobotę w księgarni Ha!art będzie można posłuchać czytających na głos: Tomasza Charnasa, redaktora dzieł Mariana Pankowskiego, Jana Bińczyckiego, który przeczyta fragmenty twórczości Jana Krasnowolskiego oraz organizatorów akcji.
Twórcy imprezy „Poczytajże!” już teraz szacują, że w krakowskiej imprezie może uczestniczyć kilka tysięcy osób. Na wiosnę chcieliby powtórzyć spotkanie, ale w plenerze – na krakowskich Plantach.
52 Book Challenge PL – Przeczytam 52 książki w 2015 roku ma motywować do regularnego czytania przez cały rok. Akcja wystartowała w ostatnich dniach grudnia 2014 r., i w krótkim czasie stała się najpopularniejszym tego typu wydarzeniem w polskojęzycznej społeczności Facebooka.
Jak dotąd 89 tys. Polaków wyraziło na fanpage'u 52 Book Challenge PL chęć czytania co najmniej jednej książki w tygodniu.
„Na pohybel tym, którym słupki pokazują, że w Polsce się nie czyta. Organizowałem już sportowe akcje motywacyjne, teraz czas na coś dla ducha. 52 to przeciętna liczba tygodni w roku kalendarzowym. Wychodzi średnio książka na tydzień. Grubość - dowolna. Format - też. Bez znaczenia czy beletrystyka, fantasy, historyczna, science-fiction czy coś naukowego. Bo cel naszej akcji jest jeden - poszerzamy swoje horyzonty” – powiedział Gnat.
Twórca Facebooka Mark Zuckerberg ogłosił, że rok 2015 będzie Rokiem książek na Facebooku (Year of Books), a on sam będzie czytał co najmniej jedną książkę na dwa tygodnie. (PAP)
bko/ pz/