Kultura i sztuka po 1989 roku

23.06.2018

W Łodzi międzynarodowy festiwal "Folkowe Inspiracje"

Kilkuset uczestników z siedmiu krajów bierze udział w rozpoczynającym się w sobotę w Łodzi VIII Międzynarodowym Festiwalu Twórczości Młodych "Folkowe Inspiracje". Jego idea to inspirowanie do twórczych poszukiwań w oparciu o tradycje kulturowe różnych narodów i grup etnicznych.

"Festiwal +Folkowe Inspiracje+ cieszy się co roku olbrzymim zainteresowaniem i przyciąga młodych, utalentowanych artystów z wielu krajów. Nas łodzian to nie dziwi, bo dużą wagę przywiązujemy do tradycji i naszej historii, do wielokulturowości, dzięki której powstała Łódź. W ciągu najbliższego tygodnia na ulicach miasta będziemy mogli podziwiać ok. 400 młodych artystów z siedmiu krajów. Miasto wsparło to święto folku kwotą 100 tys. zł" – podkreślił wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.

Organizowany po raz ósmy Festiwal realizowany jest w dwóch blokach tematycznych, odbywających się w Łodzi i szkoleniowo-wypoczynkowym ośrodku ZHP Nadwarciański Gród w Załęczu Wielkim k. Wielunia. Do tej pory we wszystkich edycjach wzięło udział 1,8 tys. młodych ludzi z 25 krajów. Podczas obecnej w Łódzkiem goszczą artyści z Białorusi, Holandii, Kazachstanu, Mołdawii, Rosji, Ukrainy oraz Polski.

"W tym roku przyświecają nam dwa hasła +Łodź kreuje folk+ i +Łódzkie promuje folk+. Działania w Załęczu oparliśmy o historię nadwarciańskiego bursztynowego szlaku – będzie to mnóstwo warsztatów, spotkań, wioska słowiańska, zawody rycerskie, gra w poszukiwanie bursztynu. Wszystko po to, by zintegrować młodzież z siedmiu krajów" – zaznaczył dyrektor Festiwalu Adam Kocher.

W Łodzi uczestnicy Festiwalu będą nie tylko występować na scenie w Manufakturze, ale również brać udział w warsztatach plastycznych, wystawach, warsztatach tańca czy pokazach mody. Pojawią się też na łódzkich podwórkach. Na ul. Ogrodowej 26 festiwalowi goście wspólnie z mieszkańcami przygotują spektakl, a na osiedlu Retkinia zaprezentują swoje tradycje i folklor podczas jarmarku kultur i narodów.

"Na naszym festiwalu są też młodzi designerzy. W Centrum Promocji Mody ASP pokażemy ich dokonania oraz profesjonalną kolekcję Anety Larysy Knap inspirowaną folkiem. Natomiast w Teatrze Dom odbędzie się konkurs o Złota Łódkę w kategoriach m.in. wokal, choreografia, fotografia, design, wideo" – dodał Kocher.

W środę w pasażu Rubinsteina stanie artystyczna instalacja Folkowe Bramy, która ma odnosić się do koncepcji "wolności, świata pozbawionego barier i granic, w którym kultura, tradycje folklorystyczne łączą ludzi różnych ras, narodowości czy wyznań".

Kulminacją festiwalowych działań ma być folkowy korowód, który przejdzie ul. Piotrkowską w ostatnim dniu imprezy – 30 czerwca. Tego samego dnia zaplanowano występy wszystkich uczestników na rynku Manufaktury, wernisaż wystawy kolekcji modowych i designerskich w Muzeum Fabryki oraz wieczorny koncert finałowy pod hasłem "Łączy nas Folk". (PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ mmu/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL