12 debiutanckich filmów startuje w konkursie o Nagrodę Filmową im. Andrzeja Munka dla młodych reżyserów i operatorów filmowych, który po siedmioletniej przerwie reaktywowała łódzka "filmówka" i Stowarzyszenie Łódź Filmowa.
Tegoroczny konkurs będzie towarzyszył XVI Forum Kina Europejskiego "Cinergia", które odbędzie się w Łodzi w dniach 4-12 listopada. Laureat nagrody weźmie też udział w konkursie międzynarodowym na Najlepszy Debiut Europejski.
W ramach Forum zaplanowno także m.in. przegląd laureatów nagrody im. Munka z lat ubiegłych, a także retrospektywy twórczości niemieckiego reżysera Wima Wendersa, włoskiego skandalisty, twórcy "Wielkiego żarcia"
Marco Ferreriego, czy Krzysztofa Zanussiego. W programie znajdzie się także przegląd nowego kina niemieckiego oraz duńskiego kina kobiecego.
Gościem specjalnym imprezy będzie węgierski reżyser Istvan Szabo. Twórca m.in. "Pułkownika Redla", "Mefisto" czy "Kropli Słońca" odbierze w Łodzi nagrodę Złotego Glana kina "Charlie" oraz spotka się ze studentami szkoły filmowej. Odbędzie się także przegląd jego twórczości.
Konkurs o Nagrodę Filmową im. Andrzeja Munka był wcześniej organizowany przez "filmówkę" w latach 1965-2004. Obecnie parterami konkursu są także Stowarzyszenie Łódź Filmowa i łódzkie kino Charlie, czyli organizatorzy "Cinergii".
Na otwarcie imprezy 4 listopada w kinie "Bałtyk" zaprezentowany zostanie "Chłopiec na rowerze", najnowszy film braci Jean-Pierra i Luca Dardennów.
Obraz, który zdobył Grand Prix tegorocznego festiwalu w Cannes, pokazany zostanie w Łodzi na tydzień przed oficjalną polską premierą.
Konkurs o Nagrodę Filmową im. Andrzeja Munka był wcześniej organizowany przez "filmówkę" w latach 1965-2004. Obecnie parterami konkursu są także Stowarzyszenie Łódź Filmowa i łódzkie kino Charlie, czyli organizatorzy "Cinergii".
O nagrodę w kategorii najlepszy debiut reżyserski ubiegać się będzie 12 obrazów m.in. "Bokser" w reż. Tomasza Blachnickiego, "Erratum" Marka Lechkiego, "Heniek" Elizy Kowalewskiej i Grzegorza Madeja, "Ki" Leszka Dawida, "Kret" Rafaela Lewandowskiego, "Lęk Wysokości" w reż. Bartka Konopki, czy "Sala samobójców" Jana Komasy.
O nagrodę ubiega się także sześciu operatorów: Przemysław Kamiński ("Erratum"), Bartosz Mikołajczyk ("Heniek"), Łukasz Gutt ("Ki"), Radek Ładczuk ("Sala samobójców"), Marcin "Martinez" Swystun ("W sypialni") oraz Mateusz Macur ("Zemsta dr La Morte").
Przewodniczącym jury nagrody jest dziekan wydziału reżyserii w łódzkiej filmówce Filip Bajon. "Dobrze wracać do dobrych nagrod w filmie. Tych nagród dla młodych nie ma za wiele, a ta zawsze miała bardzo duży prestiż" - powiedział PAP Bajon.
Reżyser dobrze ocenia młode, polskie kino, choć - jak mówił - brakuje mu w nim "pewnego szaleństwa". "Jest wiele bardzo ciekawych filmów, ale właśnie wielkiego szaleństwa w nich nie ma" - zaznaczył.
W tym roku przypada 90. rocznica urodzin oraz 50. rocznica śmierci
Andrzeja Munka, twórcy "Eroiki" i "Zezowatego szczęścia", byłego absolwenta a potem wykładowcy łódzkiej filmówki w latach 1957-1961. W ramach forum pokazane zostaną także obrazy wcześniejszych laureatów nagrody. Pierwszym nagrodzonym był Jerzy Skolimowski za film „Walkower”, a wśród laureatów byli także m.in.: Antoni Krauze, Mariusz Treliński, Mariusz Grzegorzek, Łukasz Barczyk czy Dariusz Gajewski.
Laureat tegorocznej nagrody im. Munka weźmie udział w konkursie międzynarodowym na Najlepszy Debiut Europejski i walczyć będzie o "Kryształową Łódkę". W konkursie pokazanych zostanie w sumie 9 filmów m.in. niemieckie, austriackie i francuskie.
Z tegorocznej berlińskiej Panoramy w Łodzi zobaczyć będzie można: "Lolipop Monster" Ziski Riemann, "Top Floor Left Wing" Angelo Cianci, "The Fatherless" Marie Kreuzter i "The Education" Dirka Luttera.
Pokazane zostaną też dwa filmy z konkursu głównego w Cannes: "Michael" Markusa Schleiznera oraz "My Joy/Szczęście Ty moje" Sergeya Loznitsa i dwa obrazy z festiwalu w Karlowych Warach: "Flowers of Evil" Davida Dusy i "The House" Zuzanny Liovej. Publiczność zobaczyć będzie mogła także duński film "Braterstwo" Nicolo Donato - najlepszy film na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rzymie. Nagrodę "Kryształowej Łódki" przyzna jury pod przewodnictwem Krzysztofa Zanussiego.
"Widać, że te debiuty europejskie coraz częściej zaczynają startować i bez kompleksów walczyć o najwyższe laury w konkursach filmowych m.in. w Cannes. Potwierdzeniem naszego wyboru jest także fakt, że +Michael+ znalazł się w piątce debiutów nominowanych przez Europejską Akademię Filmową" - mówiła na konferencji prasowej dyrektor Forum Mariola Wiktor.
Wśród wydarzeń specjalnych znajdzie się także "Wspomnienie o Marysi" kilkuminutowy film poświęcony pamięci zmarłej w sierpniu tego roku krytykowi filmowemu prof. Marii Kornatowskiej. Tegoroczne Forum zakończy w klubie Wytwórnia "Spanish Dracula" - koncert znakomitego amerykańskiego gitarzysty Gary Lucasa do hiszpańskiego filmu niemego "Dracula" z 1931 r.
Projekcje filmowe odbywać się będą w kinie "Charlie" i sali kinowej szkoły filmowej. Budżet tegorocznej imprezy wynosi ponad 1,2 mln zł. Forum Kina Europejskiego organizowane jest w Łodzi od 1992 r.(PAP)
szu/ abe/