Teatr Powszechny w Łodzi rozpoczyna w czwartek emisję drugiego sezonu internetowego serialu teatralnego „Pomoc domowa radzi”. Każdy spośród ponad 30 odcinków pierwszej serii, zrealizowanych od marca do października ubiegłego roku, obejrzało kilkadziesiąt tysięcy osób.
"Pierwszy sezon był dla nas dużym wyzwaniem – artystycznym i technologicznym. Okazało się jednak, że zainteresowanie widzów przeszło nasze najśmielsze oczekiwania, więc w lutym ruszamy z drugim sezonem" - poinformowała PAP dyrektorka Teatru Powszechnego Ewa Pilawska.
Internetowy serial teatralny "Pomoc domowa radzi" wymyślono w Teatrze Powszechnym w Łodzi, jako odpowiedź na czas pandemii i zamknięcia scen w całej Polsce. Powstał w konwencji wymuszonej przez sytuację epidemiczną - tworzący go aktorzy spotykali się za pośrednictwem internetowych komunikatorów. Tytułowa pomoc domowa Nadia wspólnie z bohaterami serialu doradzała, szukała rozwiązań w sytuacjach bez wyjścia, komentowała pandemiczną sytuację, walczyła o seniorów, a nawet świętowała Dzień Teatru Publicznego.
"Siłą pierwszego sezonu było, że serial zmieniał się z tygodnia na tydzień, był odpowiedzią na to, co dzieje się w otaczającej rzeczywistości. Z perspektywy czasu można nawet powiedzieć, że stał się takim dziennikiem z czasów pandemii. Bardzo ważne było dla nas, aby przypominać widzom, że jesteśmy razem. Zależało nam też, aby pokazać, że w tym trudnym dla wszystkich czasie powinniśmy być dla siebie lepsi, że potrzebujemy więcej empatii. Podejmowaliśmy ważne, trudne tematy, ale dzięki komediowej formie serial był też pewnego rodzaju terapią przez śmiech" – zaznaczyła Pilawska.
Serial był emitowany na YouTubie oraz na antenie Telewizji TOYA od marca do października 2020 roku. Każdy spośród ponad 30 odcinków z Nadią w roli głównej obejrzało kilkadziesiąt tysięcy osób.
Premiery kolejnych odcinków będzie można oglądać co tydzień w czwartek o godzinie 18. Po premierze będą dostępne również na YouTube Teatru Powszechnego w Łodzi.
Pierwszy sezon serialu "Pomoc domowa radzi" dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu "Kultura w sieci".(PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ dki/