Kultura i sztuka po 1989 roku

06.07.2019

W Łodzi rusza cykl niedzielnych muzycznych pikników u Grohmana

Góralski folk w połączeniu z muzyką rockową, rytmy słowiańskie, swingowe klasyki i dźwięki akordeonu będą rozbrzmiewać w lipcu na Pikniku u Grohmana w Łodzi. Cykl plenerowych koncertów organizowanych na terenie siedziby Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej rozpocznie się w niedzielę.

To już siódma edycja kulturalno-rozrywkowych wydrzeń, które każdego lata cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców Łodzi.

"Siedziba Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i jej okolice to miejsce nieprzypadkowe. Kiedyś mieściło się tutaj imperium przemysłowe Henryka Grohmana, który był wybitnym mecenasem kultury. Szczególne miejsce w jego sercu zajmowała muzyka. Sam z zamiłowaniem grał na skrzypcach, a w jego domu koncertował Ignacy Jan Paderewski oraz młody Artur Rubinstein. Miejsce to w przeszłości było wypełnione muzyką, dlatego ŁSSE postanowiła podtrzymywać tę tradycję" – wyjaśniał współorganizator Pikników u Grohmana koncertmistrz Tomasz Gołębiewski.

Tegoroczny cykl na zrewitalizowanym terenie dawnej zabytkowej XIX-wiecznej fabryki Grohmana zainauguruje w niedzielę folkowo-rockowy zespół "Turnioki". To – jak wskazują organizatorzy plenerowych koncertów - prawdziwe granie z góralskim przytupem. Grupa koncertuje od blisko 20 lat i ma na koncie ponad tysiąc występów na całym świecie.

"W niedzielę uczestnicy pikniku usłyszą utwory z płyt +Bycek+, +Ciupaga+ czy +Folk Atak+. Tytuły albumów dobrze oddają charakter granej muzyki, czyli połączenia folku góralskiego z muzyką rockową" – dodał Gołębiewski.

Za tydzień piknikowej publiczności zaprezentują się Katarzyna Skrzyńska z zespołem, grająca nowoczesny folk inspirowany muzyką słowiańską, a w kolejne dwie niedziele - Krzysztof Raczyński Quartet, którego lider jest wybitnym akordeonistą oraz Olga Maroszek Ensemble z najbardziej popularnymi utworami ery swingu.

Zespoły podczas pikników zaprezentują się dwukrotnie. Na scenę wyjdą o godz. 15.30 i 17. W przypadku deszczowej pogody artyści zagrają w sali konferencyjnej budynku ŁSSE. Koncerty i inne atrakcje są bezpłatne.

W trakcie pikników organizowane są strefy zabaw dla dzieci w różnym wieku oraz kreatywne zajęcia dla osób starszych. Organizatorzy zachęcają uczestników do przynoszenia koców i nadawania imprezom charakteru prawdziwych pikników. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL