Przy tłumnym udziale miłośników twórczości Czesława Niemena odbyło się w środę wieczorem w Mińsku spotkanie z okazji 75. rocznicy jego urodzin. Artysta przyszedł na świat we wsi Stare Wasiliszki w obwodzie grodzieńskim na zachodzie Białorusi.
Wieczór zorganizowało Towarzystwo Przyjaźni Białorusko-Polskiej. Jego przewodniczący Anatol Butewicz podkreślił, otwierając uroczystość, że wiele osób narodzonych na ziemi białoruskiej zdobyło sławę w różnych dziedzinach sztuki, nauce czy polityce i Czesław Wydrzycki-Niemen był jednym z nich.
Dyrektor Klubu-Muzeum Czesława Niemena w Starych Wasiliszkach Uładzimir Sianiuta zaznaczył, że muzyczne zdolności kompozytora i piosenkarza rozkwitły jeszcze przed opuszczeniem przez jego rodzinę Białorusi w ramach repatriacji w 1958 r., grał bowiem na organach w miejscowym kościele.
O historii tworzenia Klubu-Muzeum w Starych Wasiliszkach opowiadała jedna z głównych inicjatorek utworzenia tej placówki, reżyser Wiera Sawina, autorka filmu dokumentalnego z 2009 r. "Dziwny jest ten świat Czesław Niemen". Jak podkreśliła, przed otwarciem muzeum w 2010 r. drewniany dom Wydrzyckich był bardzo zaniedbany.
Z okazji rocznicy urodzin Niemena otwarto w mińskim Domu Przyjaźni z Innymi Narodami, gdzie odbywało się spotkanie, wystawę prac plastycznych poświęconych artyście. Jej organizator, krytyk sztuki Jauhien Szunejka podkreślił, że Niemen przejawiał też zdolności plastyczne i w ostatnich latach życia projektował okładki własnych płyt.
17 stycznia w Starych Wasiliszkach uczczono 10. rocznicę śmierci artysty. Tego dnia odprawiono uroczystą mszę w tamtejszym kościele oraz zorganizowano spotkanie w Klubie-Muzeum Czesława Niemena.
Słynny muzyk przyszedł na świat 16 lutego 1939 roku jako Czesław Juliusz Wydrzycki. Jego rodzina przeniosła się do Polski w 1958 roku, w ramach ostatniej fali powojennej repatriacji Polaków z Kresów Wschodnich.
Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ kar/ mhr/