Kultura i sztuka w okresie międzywojennym

14.05.2018

W Moskwie odsłonięto pomnik rosyjskiej poetki Mariny Cwietajewej

Marina Cwietajewa. Źródło: Wikimedia Commons Marina Cwietajewa. Źródło: Wikimedia Commons

W domu-muzeum Mariny Cwietajewej w Moskwie odsłonięto w poniedziałek pomnik upamiętniający rosyjską poetkę. Autorem rzeźby jest prezydent Rosyjskiej Akademii Sztuki (RACh), gruziński twórca Zurab Cereteli.

Jak poinformowała w poniedziałek agencja TASS, w uroczystości odsłonięcia pomnika uczestniczył prezydent Rosyjskiej Akademii Sztuki(RACh) Zurab Cereteli, który jest jego autorem oraz krewna Cwietajewej Olga Truchaczewa.

"Dzisiaj jest ważny dzień dla całej Moskwy, dziś - w jedynej instytucji edukacyjnej w Rosji, która nosi imię wielkiej poetki Mariny Cwietajewej, odsłonięto pomnik mistrza Zuraba Konstantynowicza Cereteliego. Specjalny ton uroczystości odsłonięcia tego pomnika wynikał nie tylko z tego, że Zurab Konstantinowicz osobiście zdjął czerwoną zasłonę z rzeźby - aby wszyscy mogli zobaczyć pomnik wielkiej poetki - ale także z faktu, iż jego w odsłonięciu uczestniczyła krewna Mariny Cwietajewej, wnuczka Anastazji Cwietajewej, Olga Andriejewna Truchachewa" - powiedziała po ceremonii dyrektorka domu-muzeum Cwietajewej Jelena Żuk.

Jak podał TASS, "Żuk wyraziła szczególną wdzięczność władzom Moskwy za to, że ten długoterminowy projekt został zrealizowany". Twórca rzeźby - Zurab Cereteli - podarował pomnik miastu.

Po uroczystości uczniów ze szkół zaproszono na bezpłatną wycieczkę po domu-muzeum Cwietajewej.

Ideę zbudowania pomnika Mariny Cwietajewej wsparła w 2017 r. rada miejska Moskwy, a mer Moskwy Siergiej Sobianin 14 marca 2018 r. podpisał zamówienie na montaż pomnika.

W Moskwie znajduje się już jeden pomnik poetki, który odsłonięto w 2007 r. w Borisoglebskom piereułku - naprzeciwko domu, w którym Cwietajewa spędziła młodość przed emigracją z Rosji sowieckiej w 1922 r.

Marina Iwanowna Cwietajewa (ur. w 1892 r. w Moskwie - zm. 31 sierpnia 1941 r. w Jełabudze) była rosyjską pisarką i poetką. Krytycy oceniają, że w swoich utworach kontynuowała nurty akmeizmu i symbolizmu. (PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

edytor: Paweł Tomczyk

gj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL