W Moskwie zaczęły się w środę 32. Międzynarodowe Targi Książki, na których wystawcy z 33 krajów przedstawią ponad 100 tys. tytułów. Gościem honorowym jest w tym roku Białoruś. W drugim dniu targów z rosyjskimi czytelnikami spotka się Janusz L. Wiśniewski.
W programie targów, odbywających się tradycyjnie na terenie Wszechrosyjskiego Centrum Wystawowego (d. WDNCh), znajdzie się łącznie ponad 600 imprez - spotkań autorskich, wystaw, wykładów i konferencji. Jak przekonywał podczas otwarcia targów Michaił Szwydkoj, specjalny przedstawiciel prezydenta Rosji ds. międzynarodowej współpracy kulturalnej, "wszystkie legendy o tym, że w Rosji przestano czytać, są utopią".
Białoruś - gość honorowy - przywiozła w tym roku do Moskwy kilka tysięcy książek: literaturę piękną, dokument i klasykę. Rosyjscy czytelnicy będą mogli podczas targów zapoznać się także z nowościami wydawniczymi z Belgii, Grecji, Niemiec, Ukrainy, Węgier, Wietnamu i Wielkiej Brytanii. Wśród gości zagranicznych znajdzie się dwoje autorów z Francji i Wielkiej Brytanii: Frederic Begbeder i Holly Webb.
Pisarze z Rosji wezmą udział w cyklu dyskusji zatytułowanym "Miasto jako tekst" i opowiedzą, jak tradycje i kody kulturowe poszczególnych regionów ukształtowały ich punkt widzenia i przejawiły się w tematach ich dzieł. Bohaterami tych dyskusji będą miasta Rosji: Moskwa, Petersburg, Jekaterynburg i Kazań.
Rosyjskiemu prozaikowi Daniiłowi Graninowi, autorowi "Księgi blokady" (wydanej w Polsce w 1982 roku) poświęcono wystawę, na której zaprezentowana zostanie jego bibliografia, zestawiona przez Rosyjską Bibliotekę Państwową. Zmarły w 2017 roku pisarz jest też bohaterem retrospektywy filmowej: pokazanych zostanie osiem obrazów, do których stworzył scenariusze. Na podstawie utworów Granina powstało ponad dziesięć filmów.
W porównaniu do poprzednich edycji Międzynarodowych Targów Książki w tym roku zwiększy się udział małych i młodych wydawnictw. Obszerniej prezentowana będzie literatura non-fiction, gatunku, który - w ocenie szefa targów Andrieja Gielmizy - staje się najmodniejszy wśród czytelników w Rosji. Więcej przestrzeni oddano w tym roku wystawcom wydającym literaturę dziecięcą.
Jak co roku, z czytelnikami spotkają się znani rosyjscy twórcy i osobistości życia publicznego, m.in.: Guzel Jachina (autorka obsypanej nagrodami, wydanej również w Polsce powieści "Zulejka otwiera oczy"), publicysta i pisarz Dmitrij Bykow, nestor rosyjskiego dziennikarstwa telewizyjnego Władimir Pozner.
Jak co roku, ogłoszeni zostaną w trakcie targów laureaci konkursu literackiego Książka Roku. Targi zakończą się 8 września.
Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)
awl/ mal/