Kultura i sztuka po 1989 roku

23.07.2019

W Muzeum Narodowym w Krakowie trwa „Lato z Wajdą”

Spotkania z aktorami, którzy grali w filmach Andrzeja Wajdy, i nowe ceny biletów na poświęconą reżyserowi wystawę w gmachu głównym Muzeum Narodowego to atrakcje „Lata z Wajdą”.

Jak poinformowało we wtorek muzeum dzięki współpracy z miastem, posiadacze Karty Krakowskiej będą mogli oglądać ekspozycję za symboliczną złotówkę. Tyle samo zapłacą widzowie, którzy od 26 lipca do końca trwania wystawy pojawią się w muzeum z biletami zakupionymi do jednego z krakowskich kin studyjnych: Agrafki, KIKA, Kijów. Centrum, Mikro albo Kina Pod Baranami.

"Wystawa + Wajda+ to pierwsza tego rodzaju monograficzna wystawa o reżyserze w Polsce i jedno z najważniejszych tegorocznych przedsięwzięć Muzeum Narodowego. (…) Chcąc uatrakcyjnić naszą wakacyjną ofertę dla odwiedzających i zadbać o to, aby jak najwięcej osób mogło uczestniczyć w tej wyjątkowej ekspozycji ruszamy z kampanią +Lato z Wajdą+ – obniżamy bilety wstępu na wystawę i zapraszamy do udziału w nowych wydarzeniach towarzyszących" – podkreśla koordynatorka wystawy Kamila Hyska.

CZYTAJ TAKŻE

W sierpniu widzowie będą mogli dowiedzieć się więcej o życiu i twórczości Andrzeja Wajdy podczas spotkań z Krystyną Jandą, Andrzejem Sewerynem, Olgierdem Łukaszewiczem, Mają Komorowską, Anną Seniuk i Krystyną Zachwatowicz-Wajdą.

Cykl zainauguruje 4 sierpnia rozmowa z Andrzejem Sewerynem i pokaz "Pana Tadeusza". Kolejne spotkania i projekcje będą pokazami adaptacji dzieł Jarosława Iwaszkiewicza: "Brzeziny" (9 sierpnia spotkanie z Olgierdem Łukaszewiczem) i "Tataraku" (18 sierpnia spotkanie z Krystyną Jandą i Krystyną Zachwatowicz-Wajdą), a na koniec 25 sierpnia zaplanowano pokaz "Panien z Wilka" i dyskusję z Mają Komorowską, Anną Seniuk i Krystyną Zachwatowicz-Wajdą.

Udział w spotkaniach i projekcjach, które odbędą się w Ogrodzie Pawilonu Józefa Czapskiego, jest bezpłatny.

Wstawę "Wajda", prezentującą twórczość jednego z najbardziej znanych polskich reżyserów, można oglądać w krakowskim Muzeum Narodowym od 6 kwietnia. Składa się ona z ponad tysiąca obiektów, m.in. dokumentów, kostiumów, fotosów, rysunków oraz multimediów. Została podzielona na siedem części tematycznych - "Moje domy", "Piekło", "Mise-en-scene", "Rewolucja", "Mit", "Intymność" oraz "(Nie)śmiertelność".

Stała cena biletu na wystawę to 5 zł. Ekspozycja została dofinansowana ze środków: Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i gminy miejskiej Kraków.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL