W Nowym Sączu (woj. małopolskie) trwa 21. Święto Dzieci Gór. W festiwalu folklorystycznym udział bierze ok. 500 dzieci w wieku 7-14 lat. Zespoły pochodzą z Polski, Bułgarii, Indii, Ukrainy, Tajwanu, Belgii, Północnej Osetii. W ostatniej chwili dołączyła grupa z Ghany.
„Wydaje się, że wkraczające w trzecią dekadę Święto Dzieci Gór jest dla wszystkich przewidywalne i nie jest już w stanie niczym zaskoczyć. Wprawdzie jego tegoroczna, 21. edycja, jest w zasadzie taka sama jak poprzednie, ale jednak nie ta sama. Za sprawą zespołu z Ghany po raz pierwszy w festiwalu bierze udział nie 12, ale 13 młodych zespołów” - powiedział we wtorek PAP szef biura prasowego XXI Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych - Święta Dzieci Gór Kamil Cyganik.
Dodał, że zespół Freespirit z Ghany od trzech lat starał się o wizę wjazdową do Europy tylko po to, aby przyjechać do Nowego Sącza. „Batalia młodych Afrykańczyków zakończyła się sukcesem kilka tygodni temu, gdy program festiwalu był już dopięty. Ale nikt nie wyobrażał sobie, by odebrać tej grupie szansę zaprezentowania się na Święcie Dzieci Gór” - wyjaśnił Cyganik.
W swoich założeniach festiwal nawiązuje do przedwojennego Święta Gór, którego głównym celem była ochrona dziedzictwa kulturowego, pielęgnowanie, kultywowanie i prezentowanie tradycji ludowej kultury i sztuki mieszkańców terenów podkarpackich.
Podczas tygodniowej imprezy każdy zespół ma swój "dzień narodowy". Wówczas występowi na scenie przygląda się profesjonalna, międzynarodowa komisja artystyczna, w której skład wchodzą etnografowie, etnomuzykolodzy, znawcy folkloru. Podczas tego dnia, na specjalnie zorganizowanych stoiskach w pobliżu sceny, zespoły prezentują zwyczaje, tradycje, rękodzieło oraz kuchnie swoich regionów.
Każdy z zespołów zagranicznych tworzy wraz z jednym z polskich zespołów tzw. parę kamracką, aby dzieci mogły się zaprzyjaźnić i poznać kulturę innych krajów. Za sprawą nieoczekiwanego przybycia gości z Ghany ostatni dzień narodowy zdominowany będzie nie przez parę, ale kamracką trójkę tworzoną przez grupę z Polski, Ukrainy i Afryki.
Polskę reprezentują dziecięce zespoły folklorystyczne z Niskowej, Nowego Targu, Milówki, Chełmca, Piwnicznej i Podszkla.
Festiwalowe estrady znajdują się nie tylko w Nowym Sączu. Dzieci występują również w pobliskich miastach: Krynicy-Zdroju, słowackim Bardejowie, Muszynie, Tyliczu i Szczawnicy.
Podczas koncertu finałowego w niedzielę poszczególne grupy kamrackie przygotowują wspólny występ. Tradycyjnie podczas tego koncertu zespoły wspólnie zatańczą krakowiaka.
Organizatorem Święta Dzieci Gór jest od 1992 r. Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu. W swoich założeniach festiwal nawiązuje do przedwojennego Święta Gór, którego głównym celem była ochrona dziedzictwa kulturowego, pielęgnowanie, kultywowanie i prezentowanie tradycji ludowej kultury i sztuki mieszkańców terenów podkarpackich.
Dotychczas na scenach nowosądeckiego festiwalu gościły dziecięce zespoły regionalne z ponad 60 krajów świata. Festiwalowi od 21 lat towarzyszy motto: "Dziecięca przyjaźń buduje pokój świata dorosłych". (PAP)
bko/ mrt/