XIX wiek

05.05.2019

W Olsztynie 200. urodziny Stanisława Moniuszki z jego kompozycjami i komiksem

Zasadzeniem dębu Moniuszki przy Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii rozpoczęły się w niedzielę w Olsztynie obchody 200. urodzin kompozytora. Symbolicznie z tej okazji do gmachu filharmonii przeniesiono z jednej z dzielnic Olsztyna ulicę Moniuszki.

"To wyjątkowy dzień. 5 maja rozpoczęliśmy świętowanie urodzin Stanisława Moniuszki. Obchody 200. rocznicy urodzin kompozytora w wielu polskich miastach odbywają się na ulicy Moniuszki. My też mieliśmy takie plany, ale z powodu niepewnej pogody zdecydowaliśmy się przenieść ulicę Moniuszki do gmachu filharmonii" - powiedział podczas konferencji rozpoczynającej uroczystości dyrektor Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii Piotr Sułkowski.

Jak dodał, intencją pomysłodawców Roku Moniuszkowskiego było przedstawienie samego kompozytora w nieco odmienny sposób, poprzez różnego rodzaju wydarzenia artystyczne, ale także poprzez spotkania w miejscach, gdzie obecności kompozytora odbiorcy raczej by się nie spodziewali. Chodzi np. o Moniuszkowskie menu, które w swej ofercie będzie mieć kilkanaście restauracji czy kawiarni.

Marszałek województwa Gustaw Brzezin podkreślił, że Stanisław Moniuszko i jego twórczość to dobro narodowe. "To twórczość mocno utożsamiana z tradycją narodową, co jest także bardzo istotne w obecnych czasach, w zjednoczonej Europie" - mówił.

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki dodał, że Rok Moniuszkowski to znakomita okazja, by przybliżyć słuchaczom tę postać. "Chodzi o to, by pokazać jego twórczość w nieco szerszy sposób, by nie była to postać pomnikowa" - wskazał.

Z okazji 200. urodzin kompozytora swoją premierę w Olsztynie miał w niedzielę komiks zatytułowany "Urodziny w operze" autorstwa Jarosława Gacha i Katarzyny Matwiejczuk. "Warto odbrązowić postać Moniuszki i dostrzec w niej potencjał komediowy. To był człowiek, który inspirował się francuską operą heroikomiczną. Ale też warto przypomnieć, że pochodził z kresów, a jego twórczość jest wielokulturowa" - podkreśliła Katarzyna Matwiejczuk.

W niedzielę podczas 200. urodzin Stanisława Moniuszki w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii wystąpił Chór Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Olsztynie pod dyrekcją Grażyny Kaznowskiej-Grygoruk, pieśni kompozytora przypomniała sopranistka Magdalena Tokajuk, której akompaniował Łukasz Woźniak. Wystąpiły także zespoły Cellofuny pod kierownictwem Pawła Panasiuka i jazzowy pod kierownictwem Tomasza Mieczykowskiego. Tancerze z zespołu Pieśni i Tańca "Kortowo" Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wykonali mazura z opery "Straszny Dwór".

Z okazji Roku Moniuszkowskiego już na początku roku uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 im. Adama Mickiewicza w Olsztynie pod opieką artystyczną Iwony Pavlović przygotowali układ taneczny do poloneza A-dur. Koncertową wersję poloneza nagrali Warmińsko-Mazurscy Filharmonicy.

Twórczość Stanisława Moniuszki melomani będą mieć okazję przypomnieć sobie podczas koncertu 10 maja w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii, gdy 10-lecie świętować będzie chór Cantores Varmienses pod dyrekcją prof. Benedykta Błońskiego. (PAP)

autorka: Agnieszka Libudzka

ali/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL