Tablicę pamiątkową poświęconą wybitnej polskiej pianistce i kompozytorce Marii Szymanowskiej (1789-1831) odsłonięto w czwartek wieczorem w Petersburgu. Artystka spędziła w mieście nad Newą ostatni okres swojego życia, lata 1828-1831.
Tablicę umieszczono na kamienicy przy ul. Italiańskiej 15, gdzie Szymanowska mieszkała i prowadziła swój słynny salon muzyczny, który gromadził najwybitniejszych przedstawicieli ówczesnej elity intelektualnej Petersburga.
Bywali tam m.in. Aleksander Puszkin, Aleksander Gribojedow, Wasilij Żukowski, Michaił Glinka oraz wielu innych rosyjskich artystów. Ten pierwszy poświęcił nawet polskiej pianistce kilka strof w swym poemacie "Jeździec miedziany". Gośćmi Szymanowskiej byli także Michał Ogiński oraz Adam Mickiewicz, który ożenił się z córką kompozytorki Celiną.
Artystka zmarła w Petersburgu podczas epidemii cholery. Została pochowana na Cmentarzu Mitrofanijewskim, który nie zachował się do naszych czasów.
W uroczystości odsłonięcia tablicy wzięli udział przedstawiciele polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Polskiego w Petersburgu oraz władz miasta.
Autorem tablicy jest znany petersburski rzeźbiarz i architekt Wiaczesław Buchajew, który zaprojektował również pomnik (cenotaf) pianistki znajdujący się na petersburskiej Nekropolii Mistrzów Sztuki przy Ławrze Aleksandra Newskiego.
Inicjatorami upamiętnienia Szymanowskiej byli Instytut Polski w Petersburgu, Departament Dziedzictwa Kulturowego MKiDN, petersburska Fundacja im. Dmitrija Lichaczowa i Muzeum Rzeźby Miejskiej.
Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)
mal/ ap/ mow/