Postacie m.in. Adama Mickiewicza, Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Heleny Modrzejewskiej, Poli Negri przybliża plenerowa wystawa „Ludzie polskiej kultury”, na którą zaprasza Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu.
Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.
Jak informuje przemyskie muzeum wystawa „Ludzie polskiej kultury” przedstawia kilkanaście wybranych sylwetek znanych twórców i artystów żyjących w XIX i na początku XX wieku.
„Wystawa przedstawia różnorodność postaci, zatem i świętego, i hedonistę, światowej sławy kompozytorów i pianistów, literatów, od najwybitniejszego na świecie brytyjskiego marynisty po autora powieści, z których każda jest właściwie gotowym scenariuszem filmowym. Są też nobliści oraz aktorzy sceny i filmu, śpiewacy operowi, malarze, których dzieła po dziś dzień potrafią nie tylko budzić podziw, ale i inspirować” – zachęca do odwiedzenia ekspozycji muzeum.
Ekspozycja przybliża słynne postacie wielopłaszczyznowo, nie tylko przez pryzmat ich twórczości, ale także w świetle epizodów z ich barwnego życia.
Zaznacza jednocześnie, że ekspozycja przybliża słynne postacie wielopłaszczyznowo, nie tylko przez pryzmat ich twórczości, ale także w świetle epizodów z ich barwnego życia. A zatem na wystawie znalazły się obok wizerunków słynnych Polaków i szczegółów dotyczących ich twórczości, także informacje dotyczące ich głębokich, patriotycznych postaw, czy skandalizujących romansów.
Wystawa prezentuje postacie takich słynnych Polaków jak: Adam Mickiewicz, Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, Helena Modrzejewska, Henryk Siemiradzki, Henryk Sienkiewicz, rodzeństwo Jan, Edward i Józefina Reszke, Ignacy Paderewski, Jan Matejko, Joseph Conrad, Bolesław Prus, Władysław Reymont, Adam Chmielowski, Stanisław Wyspiański, Karol Szymanowski, Stefan Żeromski i Pola Negri.
„Ich twórczość miała i nadal ma głębokie znaczenie dla polskiego dziedzictwa kulturowego, a w wielu przypadkach zyskała szeroki rozgłos na świecie” – zaznacza muzeum.
Ekspozycja prezentowana jest obok budynku muzeum. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ krap/