W Przemyślu powstanie Podkarpacka Galeria Sztuki Współczesnej. Instytucja będzie się mieścić w kamienicy Rynek 11, dzięki nowej lokalizacji władze galerii zamierzają rozszerzyć działalność m.in. o międzynarodowe wystawy.
Kamienica Rynek 11 została kupiona przez samorząd województw podkarpackiego od władz Przemyśla. Z kolei samorząd Przemyśla odkupił od województwa budynek przy ul. Łukasińskiego 12. Obie nieruchomości samorządy zakupiły od siebie z 90 procentową bonifikatą. W środę w Przemyślu zostały podpisane akty notarialne w tej sprawie.
Jak powiedział marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, transakcja otwiera możliwość, aby działająca już w Przemyślu Galeria Sztuki stała się Podkarpacką Galerią Sztuki Współczesnej. „Bo na takie miano zasługuje i ta uroczystość zaczyna ten proces” – dodał.
Kamienica, której właścicielem jest już samorząd województwa, ma zostać przekazana w użytkowanie wieczyste na rzecz Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu, która jest jednostką kultury województwa. Nowa lokalizacja ma poprawić warunki funkcjonowania galerii i usprawnić wykonywanie przez nią zadań statutowych. Dzięki temu powstać ma w przyszłości Podkarpackie Centrum Sztuki Współczesnej.
Prezydent Przemyśla Wojciech Bakun podkreślił, że podpisanie aktów notarialnych to zwieńczenie wielu lat starań i pracy na rzecz odzyskania kamienicy we wschodniej pierzei Rynku. „Ogromne podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w ten projekt” – dodał.
Obecny na uroczystości dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu Andrzej Cieszyński zaznaczył, że galeria „ma ambicje międzynarodowe i będzie też w takiej skali w przyszłości działać”. „Będziemy też dbali o promocję kultury i sztuki naszego regionu, również w kontekście naszego historycznego dorobku kulturowego” – zaznaczył Cieszyński.
W kamienicy Rynek 11 powstać mają m.in. wielofunkcyjne sale wystawowe, magazyny dzieł sztuki i pokoje do pracy biurowej.
Z kolei kupiona przez samorząd Przemyśla nieruchomość przy ul. Łukasińskiego, to trzykondygnacyjny budynek z okresu międzywojennego XX wieku, który od kilku lat był nieużytkowany. Wcześniej wykorzystywany był jako siedziba Kolegium Nauczycielskiego im. Aleksandra Fredry w Przemyślu. Budynek planowany jest do wykorzystania na zadania własne miasta. (PAP)
huk/ aszw/