Kultura i sztuka po 1989 roku

18.11.2018

W Puńsku po raz 25. spotkały się mniejszości narodowe

Ukraińcy, Białorusini, Rosjanie, Niemcy, Tatarzy i Litwini spotkali się w Puńsku (Podlaskie) w niedzielę na 25. Spotkaniach Mniejszości Narodowych. Podczas dorocznej imprezy mniejszości prezentują swoją kulturę - muzykę i tańce tradycyjne.

Spotkania Mniejszości Narodowych odbywają się w Domu Kultury Litewskiej w Puńsku, który wspólnie ze Stowarzyszeniem Litwinów w Polsce jest organizatorem imprezy.

Do Puńska przyjechało w niedzielę 10 zespołów muzycznych i tanecznych, wśród nich kapele ludowe, folkowe, rockowe, chóry i grupy estradowe. Spotkanie oprócz prezentacji kultury mniejszości ma także charakter integracyjny.

Dyrektor Domu Kultury Litewskiej w Puńsku Asta Pieczulis powiedziała PAP, że we wcześniejszych latach impreza miała szerszy charakter, bo trwała dwa dni, a oprócz występów odbywały się seminaria i intelektualne spotkania dotyczące mniejszości narodowych w Polsce. "Od kilku lat, ze względu na brak pieniędzy, ograniczamy się do prezentacji kulturalnych naszych społeczności" – dodała Pieczulis.

Jedną z idei spotkań jest prezentacja różnorodności kulturowej, narodowej i religijnej Północno-Wschodniej Polski. Wśród mniejszości prezentujących się w Puńsku są katolicy, prawosławni staroobrzędowcy i muzułmanie.

Spotkania Mniejszości Narodowych odbywają się w Puńsku, nazywanym "stolicą" Litwinów w Polsce. Litwini stanowią tam aż 80 proc. społeczności. Z kolei Podlasie to najbardziej zróżnicowany narodowościowo i wyznaniowo region w kraju.(PAP)

autor: Jacek Buraczewski

bur/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL