Programy stypendialne „Młoda Polska", "Gaude Polonia" oraz programy artystyczne "Śpiewająca Polska" czy "Rytm" - to niektóre z ważniejszych działań Narodowego Centrum Kultury - państwowej instytucji kultury powołanej przez ministra kultury. Informację ministra kultury o działalności Narodowego Centrum Kultury przedstawił w środę na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu szef NCK Krzysztof Dudek.
Jak mówił, wśród wielu działań centrum prowadzonych z myślą o młodych artystach znajdują się programy stypendialne ministra kultury i dziedzictwa narodowego. "Młoda Polska" skierowany jest do polskich twórców, a "Gaude Polonia" - do artystów z krajów Europy Wschodniej.
Dudek zauważył, że są to największe w Polsce artystyczne programy; do tej pory przyznano łącznie ponad 800 stypendiów. Wśród stypendystów jest wielu cenionych polskich artystów m.in. Rafał Blechacz, Wojciech Bąkowski, Sylwia Chutnik czy Nicolas Grospierre.
Dudek zwrócił uwagę, że ważnym działaniem z zakresu edukacji artystycznej jest Ogólnopolski Program Rozwoju Chórów Szkolnych "Śpiewająca Polska", w ramach którego co roku organizowane są zajęcia chóralne dla ponad 10 tys. uczniów.
"Przed rozpoczęciem programu +Śpiewająca Polska+ instytucja chórów szkolnych niemal zanikła. W tej chwili wspieramy - w miarę naszych możliwości - 480 placówek (...) To poniżej zapotrzebowania i gdybyśmy mieli taką możliwość finansową - wspieralibyśmy większą liczbę szkół. Najważniejsze jest dla nas, aby pobudzać aktywne uczestnictwo w kulturze" - mówił Dudek.
"Rytm" to projekt dotyczący tańca współczesnego - ma uzupełniać lukę w edukacji artystycznej dzieci i młodzieży z zakresu tańca, rytmiki i muzyki. Opiera się na zajęciach warsztatowych prowadzonych przez profesjonalnych choreografów.
W 2012 r. programy te będą kontynuowane.
Narodowe Centrum Kultury planuje też wiele działań z zakresu dziedzictwa kulturowego, m.in. kampanię promującą język polski, organizowaną wspólnie z Radą Języka Polskiego i Kancelarią Prezydenta.
Zainaugurowana zostanie 21 lutego - w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego. W ramach obchodów zaplanowano m.in. wystawę prezentującą najstarsze zabytki języka polskiego: Biblię Jakuba Wujka czy Kazania Świętokrzyskie. Odbędzie się też Gala Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, podczas której prezydent Bronisław Komorowski ma wręczyć po raz pierwszy medal "Zasłużony dla polszczyzny".
W ramach samej kampanii ma odbyć się m.in. druga edycja "Rymoliryktanda" - dyktanda-happeningu, któremu towarzyszą debaty o języku. (PAP)
agz/ abe/