Kultura i sztuka 1945-1989

05.07.2012 aktualizacja 19.07.2016

W sierpniu jubileuszowy 50. Festiwal Moniuszkowski

„Straszny dwór” w wykonaniu Opery Krakowskiej oraz międzynarodowy konkurs wokalny to niektóre z wydarzeń jubileuszowego 50. Festiwalu Moniuszkowskiego, który odbędzie się w dniach 20-25 sierpnia w Kudowie-Zdroju (Dolnośląskie).

Tegoroczna edycja imprezy, która od pół wieku gości w malowniczo położonym uzdrowisku na pograniczu Gór Stołowych i Pogórza Orlickiego, zostanie zorganizowana w nowej formule i będzie dłuższa niż w latach ubiegłych.

Jak powiedział w środę podczas konferencji prasowej nowy dyrektor artystyczny imprezy Stanisław Rybarczyk, zgodnie z hasłem jubileuszowej edycji - „Moniuszko odczarowany”, festiwal ma przybliżyć postać wielkiego kompozytora szerszej publiczności.

Tradycją festiwalu jest poszukiwanie nowych form prezentowania twórczości Moniuszki. W tym roku będzie to „Moniuszko po klezmersku, czyli koncert polskich gwiazd muzyki żydowskiej – Magdy Brudzińskiej i zespołu Klezzmates.

Nowa formuła to przede wszystkim bogatszy program festiwalu. Nowością będzie Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Andrzeja Hiolskiego. „Ten konkurs może stać się lokomotywą, która pchnie festiwal do przodu. Do tej pory zgłosiło się do niego 50 młodych śpiewaków z Polski, Ukrainy, Węgier i Czech” - mówił Rybarczyk.

Po raz pierwszy zostanie również zorganizowana sesja muzykologiczna „Stanisław Moniuszko i jego epoka” z udziałem naukowców z Polski i Białorusi.

Wydarzeniami tegorocznej edycji ma być spektakl „Straszny dwór” w wykonaniu Opery Krakowskiej w reż. Laco Adamika oraz przedstawienie „Moniuszko” w reż. Zbigniewa Lesienia. Dużą popularnością co roku cieszą się koncerty inaugurujące festiwal. Tym razem melomani wysłuchają dzieł Moniuszki, Dworaka, Verdiego czy Czajkowskiego w wykonaniu mezzosopranistki Małgorzaty Walewskiej oraz dwóch śpiewaków z Ukrainy – Ołeha Łychacza oraz Lubowa Kaczała. Podczas tego koncertu wystąpi również Orkiestra Symfoniczna Filharmonii z Hradec Kralove.

Tradycją festiwalu jest poszukiwanie nowych form prezentowania twórczości Moniuszki. W tym roku będzie to „Moniuszko po klezmersku, czyli koncert polskich gwiazd muzyki żydowskiej – Magdy Brudzińskiej i zespołu Klezzmates.

Festiwal Moniuszkowski odbył się po raz pierwszy w 1962 roku - w dziewięćdziesiątą rocznicę śmierci polskiego kompozytora. Podczas dotychczasowych edycji imprezy odbyło się ok. 50 pełnospektaklowych inscenizacji oper Moniuszki m.in. "Strasznego dworu", "Hrabiny", "Flisa", "Verbum Nobile", a także dzieł m.in. Giuseppe Verdiego, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Georgesa Bizeta. (PAP)

pdo/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL