Epoka nowożytna

03.10.2012 aktualizacja 19.07.2016

W skansenie w Ciechanowcu otwarto XVIII w. drewniany kościół

Zabytkowy, drewniany kościół ze wsi Boguty-Pianki, który znajduje się w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu i przeszedł renowację, został otwarty w środę po południu. To jedno z wydarzeń obchodzonego w tym roku 50-lecia działalności muzeum. XVIII-wieczny kościół z Bogut-Pianek jest jednym z najcenniejszych zabytków muzeum, pierwszym obiektem sakralnym w skansenie na terenie województwa podlaskiego - powiedział PAP kierownik działu etnograficznego muzeum, Antoni Mosiewicz.

Główne obchody 50-lecia działalności Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu odbyły się w maju. Jak wyjaśnił Mosiewicz, nie udało się jednak wtedy zakończyć prac renowacyjnych w kościółku. W środę po południu odprawiono uroczystą mszę św. na otwarcie, a zwiedzającym świątynia będzie udostępniona od czwartku.

Kościół pw. Wszystkich Świętych został przeniesiony do muzeum w 2010 roku, a wraz z nim drewniana dzwonnica (ale bez dzwonów). Obok nich stanęła wikarówka z Kuleszy Kościelnych. Razem - jak zauważył Mosiewicz - tworzą spójną całość.

Jak zaznaczył Mosiewicz, wnętrze kościoła udało się odrestaurować dzięki unijnej dotacji. O wyjątkowości świątyni świadczą m.in. znajdujące się na stropach i ścianach zrębowych zabytkowe polichromie, które udało się odsłonić podczas renowacji. Odrestaurowane i odtworzone zostały też ołtarze - główny i dwa boczne. Wykonano również renowację żyrandoli, obrazów, ławek i konfesjonałów.

Mosiewicz zastrzegł, że kościół nie będzie konsekrowany, gdyż będzie pełnił jedynie funkcje muzealne. Prezentowana w nim będzie wystawa z zachowanymi w kościele przedmiotami, jak stare szaty liturgiczne czy chorągwie. Jak zaznaczył Mosiewicz, jeśli ktoś jednak będzie chciał wziąć ślub w kościele czy odprawić mszę św., to muzeum uzyskało taką zgodę od biskupa łomżyńskiego.

Mosiewicz opowiadał wcześniej PAP, że pierwsze wzmianki na temat kaplicy w Bogutach-Piankach pochodzą z 1772 roku. Dwa lata później kaplica została przebudowana na kościół. Przez pewien czas pełnił on też funkcję szpitala. W XX wieku obiekt uległ pewnym renowacjom, np. dach gontowy zamieniono na blachę.

W 1997 roku kościół został zamknięty, a w 2008 roku przekazany Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, które w 2010 roku, również dzięki dotacjom unijnym, przeniosło go do skansenu.

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka znajduje się w zespole parkowo-pałacowym z połowy XIX wieku, na terenie dawnej posiadłości rodziny Starzeńskich, który po wojnie był odbudowany w latach 1966-1969. Obecnie jest tam ponad czterdzieści zabytkowych obiektów drewnianych, z okresu od XVIII do początku XX wieku. (PAP)

swi/ hes/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL