Osiem miast, czternaście teatrów, 24 spektakle i ponad 50 atrakcji specjalnych obejmie tegoroczna Noc Teatrów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Co roku w tym najrozleglejszym w centralnej części woj. śląskiego święcie teatru uczestniczy od 8 do 10 tys. osób – wynika z informacji GZM.
Jak przekazał w zapowiedzi wydarzenia rzecznik Metropolii Łukasz Zych, Noc to przedsięwzięcie z wydarzeniami kierowanymi do wszystkich grup wiekowych: dzieci, dorosłych i całych rodzin. Ceny biletów są co najmniej o połowę niższe, niż zwykle, a do teatrów można dojechać bezpłatnie komunikacją Zarządu Transportu Metropolitalnego.
Najważniejszym wydarzeniem tegorocznej Nocy Teatrów GZM będzie widowisko plenerowe „Empuzjon” na schodach Teatru Śląskiego. Teatralną adaptację pierwszej po Nagrodzie Nobla powieści Olgi Tokarczuk pod tym tytułem zaadaptował i wyreżyserował Robert Talarczyk. Muzyka Wojciecha Kilara wykonywana będzie na żywo. Teatr Śląski proponuje też różne warsztaty i i wycieczkę po miejscach niedostępnych na co dzień.
Katowicki Teatr Bez Sceny pokaże sztukę „Raj_Wyspa” dla dorosłych. Młodszą widownię zaprasza na bajkę Anny Nowak pt. „Dziewczynka o szklanych stópkach”, której prapremierę przygotowano na Noc Teatrów GZM; częścią tego wydarzenia są kreatywne warsztaty.
Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum pokaże „Wielkie Gorące Szybkie Puff”, a Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana z Będzina wystawi przewrotnego „Czerwonego Kapturka” według Marty Guśniowskiej oraz zaoferuje zwiedzanie teatralnych zakamarków i warsztaty lalkarskie.
Ofertę warsztatów dla dzieci i dorosłych przygotowała też Opera Śląska w Bytomiu. Lekcja orkiestrowa, zajęcia baletowe i plastyczne, poszukiwanie operowego upiora i koncert słynnych operowych i operetkowych przebojów będą się odbywały w świeżo wyremontowanym, zabytkowym gmachu opery.
Teatr Rozrywki w Chorzowie zaprosi na musical „Cabaret”, a późnym wieczorem na koncert „Bartosz Listwan - Zaucha projekt”. Chorzowska placówka oferuje też spacer po teatrze, grę terenową, otwarcie przymierzalni kostiumów i spotkanie z artystami.
Teatr Zagłębia w Sosnowcu również pokaże tajemnice swego ponadstudwudziestopięcioletniego gmachu, np. ukrytą w podziemiach zbrojownię. Na jego scenie będzie można zobaczyć „Poskromienie złośnicy” Williama Shakespeare’a.
Teatr Mały w Tychach zaprezentuje przedstawienie „100 minut dla urody”, spektakl muzyczny dla młodzieży i dorosłych oparty na twórczości Wisławy Szymborskiej. Dzieci będą mogły obejrzeć spektakl „Wyspa mojej siostry” przekonujący, że inny nie jest ani lepszy, ani gorszy, tylko po prostu inny. Program tej placówki dopełniają warsztaty improwizacji, plastyczne i ruchowe.
Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark wejdzie w noc spektaklem „Bestie”, w choreografii i reżyserii Anny Piotrowskiej, inspirowanym twórczością Brunona Schulza i freudowską psychoanalizą. Dla dorosłych będą też „Historie łóżkowe” Teatru Nowego w Zabrzu z możliwością fabularyzowanego zwiedzania siedziby. Zabrzańska placówka zaoferuje dzieciom dorosłych widzów teatralną świetlicę i warsztaty „Bajtle do teatru”.
Podobnie Teatr Miejski w Gliwicach zapewni widzom spektaklu „Freak” opiekę dla dzieci, które wezmą udział w teatralnych zabawach i pracach plastycznych. Prócz tego gliwicki teatr zaprasza młodszych widzów na spektakl iluzji „To jest magia”, a dorosłych - na oparty na książce Ryszarda Kapuścińskiego „Cesarz” monodram Jolanty Olszewskiej „Cesarz - redivivus”.
Z myślą o rodzinach powstały przedstawienia i aktywności katowickiego Teatru Gry i Ludzie. Będą to spektakle: „O jeżu Jerzyku, co nie mógł zasnąć”, „Bajka o księciu i złym Smogu” i „Parada Steampunku” oraz familijne warsztaty - plastyczne, muzyczne, lalkarskie, kuglarskie. Ta instytucja przygotowała też na Noc Teatrów GZM grę detektywistyczną.
Wydarzenia specjalne czekają również w Teatrze Korez w Katowicach, który wystawi spektakl „Weltmajstry” Zbigniewa Rokity w reżyserii Roberta Talarczyka i zaoferuje rozmowę z Rokitą i aktorem Dariuszem Chojnackim. Dopełnieniem sobotniego wieczoru w Korezie będzie spotkanie z Antonim Piechniczkiem. Rozmowa z twórcami zakończy też spektakl „Babski comber” Teatru Żelaznego.
Bilety na spektakle do nabycia w kasach i stronach internetowych teatrów; szczegóły dotyczące repertuaru i rezerwacji są dostępne na stronie nocteatrowgzm.pl. Aby skorzystać z bezpłatnego transportu na Noc Teatrów GZM, należy ze strony wydarzenia pobrać specjalny kupon.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ aszw/