Kultura i sztuka po 1989 roku

01.07.2016 aktualizacja 19.07.2016

W Teatrze Wielkim koncert: „Myśląc Ojczyzna”

Koncert „Myśląc Ojczyzna” w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Fot. PAP/J. Kamiński Koncert „Myśląc Ojczyzna” w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Fot. PAP/J. Kamiński

W piątek wieczorem w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbyła się prapremiera kantaty Włodka Pawlika: „Myśląc Ojczyzna”. Koncert odbył się w ramach przygotowań do warszawskiego szczytu NATO.

W uroczystości wzięli udział wicepremier minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki oraz minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Wydarzenie zorganizowały resorty obrony i kultury.

„Chcemy przekazać, głęboko patriotyczny motyw, który nam dzisiaj towarzyszy, gdy oczekujemy na zjazd wszystkich głów państw świata Zachodniego. Na zjazd wszystkich głów państw, ministrów obrony, 57 delegacji z całego świata, którzy spotkają się już za tydzień w Polsce, by radzić jak zachować pokój światowy, jak zabezpieczyć nas wszystkich przed różnorodnymi zagrożeniami” – mówił przed koncertem minister Antonii Macierewicz.

Podkreślił, że z dotychczasowych ustaleń wynika, iż „decyzje, jakie zapadną podczas szczytu „są dla Polski, dla Europy i dla świata bardzo korzystne”.

„Korzystne także dlatego, że to właśnie Warszawa, w której ten szczyt NATO będzie się odbywał w sposób najbardziej pełny, najbardziej głęboki, najbardziej dobitny przez ostatnie dziesiątki lat symbolizowała walkę o niepodległość, walkę o suwerenność, sprzeciw wobec jakiegokolwiek totalitaryzmu, sprzeciw wobec jakiejkolwiek niewoli i przemocy” – mówił Macierewicz.

Dodał, że szczyt NATO w Warszawie będzie historycznym wydarzeniem, które zapewne przyniesie „olbrzymie zmiany w Polsce i na świecie”.

W warszawskim Teatrze Wielkim wystąpili m.in. Polska Orkiestra Radiowa, Polski Chór Kameralny „Schola Cantorum Gedanensis” oraz Włodek Pawlik Trio.

Kantata Myśląc Ojczyzna przygotowana została na 1050. rocznicę Chrztu Polski. Skomponował ją wybitny pianista, jazzman, kompozytor Włodek Pawlik.

Utwór ukazuje różne etapy historii Polski, od zarania jej dziejów aż do współczesności. (PAP)

pru/ pz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL