Inne

21.10.2013 aktualizacja 19.07.2016

W Toruniu rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest

Kazimierz Kutz, Małgorzata Szumowska i Ulrich Seidl odbiorą w tym roku specjalne nagrody Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest, który w poniedziałek rozpoczął się w Toruniu. Podczas imprezy widzowie zobaczą w tym roku ponad sto filmów w czterech konkursach.

"Podczas poniedziałkowej gali inauguracyjnej specjalne złote anioły za +Niepokorność twórczą+ otrzymają Kazimierz Kutz i Małgorzata Szumowska. Poza nimi Złotego Anioła dla +Wschodzącego talentu europejskiego+ otrzyma aktorka Magdalena Berus, a nagrodę +Flisaka Tofifest+ od prezydenta Torunia odbierze operator i reżyser Jacek Szymczak" - poinformował w poniedziałek Jarosław Jaworski, rzecznik prasowy festiwalu.

Nagrodę Złotego Anioła za Niepokorność Twórczą otrzyma austriacki reżyser Ulrich Seidl, który również będzie gościem imprezy. Seidl spotka się - wraz z towarzyszącą mu aktorką Margarete Tiesel - z widzami i poprowadzi reżyserską masterclass.

Nagrodę Złotego Anioła za Niepokorność Twórczą otrzyma austriacki reżyser Ulrich Seidl, który również będzie gościem imprezy. Seidl spotka się - wraz z towarzyszącą mu aktorką Margarete Tiesel - z widzami i poprowadzi reżyserską masterclass.

"To jeden z najbardziej kontrowersyjnych europejskich reżyserów, nazywany +mistrzem dyskomfortu+, a Margarete Tiesel to aktorka znana z obrazu +Raj: Miłość+. Znakomity twórca, zdobywca nagród w Wenecji, nominowany do Złotej Palmy w Cannes, zapadł w świadomość widzów swoimi dokumentami i fabułami oraz najnowszym dziełem, poruszającą trylogią +Raj+" - przypomniał Jaworski.

Na film otwarcia w tym roku wybrano jedną z najnowszych amerykańskich produkcji niezależnych - "Don Jon" ze Scarlett Johansson i Josephem Gordon-Levittem, który wyreżyserował ten obraz. W sumie, podczas całego festiwalu, widzowie zobaczą ponad sto filmów fabularnych, dokumentalnych, muzycznych i animowanych.

Nagrody Tofifest Złote Anioły, rozdane zostaną w czterech konkursach ocenianych przez międzynarodowe jury: "On Air" dla pełnometrażowych debiutów, "Shortcut" dla filmów krótkometrażowych, "From Poland" dla kina polskiego oraz "Lokalizacji". Ponadto zaprezentowana zostanie retrospektywa Nowego Kina Rumunii, której gościem będzie zdobywca Złotej Palmy w Cannes Marian Crisan oraz przeglądy filmów kolumbijskich i syryjskich.

Osobne pasmo poświęcono wizerunkowi kobiety w kinie rosyjskim. "Jego ozdobą będzie pokaz filmu +Szkurnik+ (Cwaniak, 1929) z muzyką na żywo Marcina Pukaluka oraz przyznanie specjalnego Złotego Anioła za całokształt twórczości mistrzowi kina polskiego i wielkiemu ambasadorowi kina rosyjskiego Krzysztofowi Zanussiemu" - dodał Jaworski.

W paśmie "Zjawiska" w tym roku wyróżniono symbol kina sztuk walki – Bruce'a Lee. Wizerunek mistrza kung–fu, aktora i producenta znalazł się także na plakacie festiwalu, co w intencji twórców festiwalu upamiętnia 40 rocznicę śmierci aktora oraz premierę "Wejścia smoka".

Wiele miejsca podczas Tofifest poświęcone będzie także twórczości filmowej Martina Sulika, nominowanego do Oscara jednego z najbardziej znanych reżyserów słowackich. Sulik będzie też gościem festiwalu.

W paśmie Forum 12/13 pokazane zostaną najlepsze filmy ostatnich 12 miesięcy, a w ramach "IFF Sofia i IFF Cinefest prezentują" – najciekawsze filmy tych bułgarskich i węgierskich festiwali.

Festiwalowi towarzyszyć będą wydarzenia pozafilmowe, m.in. monodram Krystyny Jandy "Danuta W." z gościnnym udziałem Danuty Wałęsy, wystawa fotosów "Kobiety Świata" Jacka Szymczaka, akcja artystyczna "Przedprojekt", spotkanie z montażystami filmowymi, spotkania z literatami zajmującymi się kryminałem, koncerty w klubie festiwalowym czy warsztaty filmowe dla dzieci "Filmogranie!".

Festiwal zakończy 27 października koncert Smolika oraz pokaz filmu do jego muzyki pt. "The Trip" w reżyserii laureata Flisaka Tofifest 2013 – Dawida Marcinkowskiego. (PAP)

olz/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL