Mural z wizerunkiem Zofii Nałkowskiej powstanie w najbliższych dniach w Tychach. Do jego tworzenia autorzy zamierzają wykorzystać nie tylko farby, ale też elementy ceramiczne. To jeden z projektów rewitalizacji tej części miasta.
Jak podały w piątek służby prasowe magistratu, mural przedstawiający znaną pisarkę i działaczkę społeczną powstanie na elewacji jednego z budynków właśnie przy ul. Nałkowskiej. Prace rozpoczną się już w najbliższy poniedziałek.
„Projekt to koncepcja nie tylko malarska, ale jest także wyjątkowy ze względu na jego akcenty ceramiczne. Tym samym nawiązuje do istniejącego już w Tychach szlaku tyskich mozaik. Pomysłodawca - Marek Grela - jest nie tylko mieszkańcem miasta, ale i rewitalizowanego osiedla” - powiedziała dyrektorka Miejskiego Centrum Kultury w Tychach Małgorzata Król.
Jak przypomina tyski magistrat Zofia Nałkowska (1884-1954) to nie tylko uznana polska pisarka, ale też m.in. posłanka, członkini Polskiego Komitetu Obrońców Pokoju, a nawet działaczka Głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce.
„Zależało nam, aby naszą bohaterkę przedstawić w sposób nieoczywisty - nie za pomocą standardowego, czarno-białego popiersia. Mural musi zaistnieć w przestrzeni, zależało nam na tym, aby maksymalnie wtapiał się w otoczenie (…) Wymarzyliśmy sobie, aby w naszym projekcie siedziała w pobliżu kwitnącego drzewa wiśniowego, brzóz, krzewów, dmuchawców i z uśmiechem przypatrywała się ulicy, której patronuje” - opowiadał Grela, który zrealizuje mural razem z Martą Piróg.
Jak przekonywał, taka koncepcja będzie współgrała z przydomowymi ogródkami, drzewami wzdłuż budynku, a nawet posadzonymi wokół przedszkola tujami. „Chcieliśmy, aby bohaterka była taka, jak mieszkańcy ulicy. Odpoczywała na ławce z postawioną obok torebką i kurtką na kolanach. Zwykła, a jednocześnie niezwykła” - wskazał.
Tyscy urzędnicy zauważają, że murale zyskują coraz większą popularność. Przenoszą sztukę z galerii na ulice, gdzie każdy może z nią obcować. Te rzetelnie wykonane, stają się atrakcjami turystycznymi miast i cieszą oko mieszkańców.
Prace przy muralu Zofii Nałkowskiej potrwają do 30 września. W ramach działań rewitalizacji osiedla N i O w Tychach artyści poprowadzą również warsztaty dla dzieci i młodzieży pn. „Tychy - pejzaż malarsko-ceramiczny”. Odbędą się one w listopadzie w klubach osiedlowych Orion oraz Olimpia. Podczas warsztatów wykonane zostaną prace podobną techniką, co mural Nałkowskiej. Efekty będzie można oglądać podczas wystawy planowanej na początek grudnia.
Zofia Nałkowska urodziła się 10 listopada 1884 r. w Warszawie. Ukończyła prywatną pensję, studiowała na tajnym Uniwersytecie Latającym. Z domu rodzinnego wyniosła liberalną kulturę literacką, znajomość języków, kontakty z pisarzami i intelektualistami.
Zaczęła pisać bardzo wcześnie; jej debiutem książkowym była dobrze przyjęta przez krytykę powieść „Kobiety” (1906). Od 1928 r. była wiceprezesem polskiego PEN-Clubu. Szczyt jej kariery pisarskiej przypadał na lata 30., kiedy wydała został wystawiony jej dramat pt. „Dom kobiet” (1930), który cieszył się wielkim powodzeniem; pięć lat później ukazała się „Granica”.
W czasie okupacji Nałkowska utrzymywała się z prowadzenia w Warszawie niewielkiego sklepiku tytoniowego. Po wojnie uczestniczyła w pracach Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich, co zaowocowało tomem „Medaliony”. Pracowała też w redakcji marksistowskiej „Kuźnicy”, była posłanką do Sejmu PRL. Zmarła 17 grudnia 1954 r. w Warszawie.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ pat/