W prowadzonej przez Polaków wileńskiej kawiarni Sakwa odbyło się w czwartek Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Akcję, w której udział wzięło około 100 osób w różnym wieku, zorganizował Instytut Polski w Wilnie.
„Ta akcja zachęca do czytania, ale też promuje polską literaturę, polską historię na Litwie, głównie wśród młodzieży” - zaznaczył dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie Marcin Łapczyński.
Narodowe Czytanie odbywa się pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy.
Czwartkowe wspólne czytanie fragmentów „Przedwiośnia” w Wilnie poprzedziła inscenizacja kilku scen z powieści Żeromskiego w wykonaniu aktorów Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie oraz wykład dr Ireny Fedorowicz z Uniwersytetu Wileńskiego.
Fedorowicz wskazała m.in., że „Żeromski odegrał niezwykle ważną rolę w polskiej kulturze i literaturze w latach I wojny światowej, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości był jednym z najważniejszych autorytetów moralnych postępowej inteligencji polskiej”.
Cytując profesora Andrzeja Zawadę z Uniwersytetu Wrocławskiego, Fedorowicz podkreśliła, że „Przedwiośnie” Żeromskiego „jest wciąż aktualnym testamentem”.
„Każdy z nas w tej powieści odnajdzie coś dla siebie, jest ona ciągle aktualna” - powiedziała wykładowczyni z Uniwersytetu Wileńskiego.
Akcja Narodowego Czytania w Wilnie i na Wileńszczyźnie staje się co raz bardziej popularna. W tym roku odbyła się już w kilku polskich szkołach na Litwie. W sobotę na wspólne czytanie zaprasza Centralna Biblioteka Rejonu Wileńskiego, a w niedzielę „Przedwiośnie” będzie czytane w Pałacu Balińskich w Jaszunach.
W ocenie dr Fedorowicz, „Czytanie Narodowe jest bardzo cenną inicjatywą, ponieważ z jednej strony jest to forma popularyzacji utworów, a z drugiej strony – konsolidacja czytelników w różnym wieku”.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ jo/