Kultura i sztuka po 1989 roku

06.09.2018

W Wilnie Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego

W prowadzonej przez Polaków wileńskiej kawiarni Sakwa odbyło się w czwartek Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Akcję, w której udział wzięło około 100 osób w różnym wieku, zorganizował Instytut Polski w Wilnie.

„Ta akcja zachęca do czytania, ale też promuje polską literaturę, polską historię na Litwie, głównie wśród młodzieży” - zaznaczył dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie Marcin Łapczyński.

Narodowe Czytanie odbywa się pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy.

Czwartkowe wspólne czytanie fragmentów „Przedwiośnia” w Wilnie poprzedziła inscenizacja kilku scen z powieści Żeromskiego w wykonaniu aktorów Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie oraz wykład dr Ireny Fedorowicz z Uniwersytetu Wileńskiego.

Fedorowicz wskazała m.in., że „Żeromski odegrał niezwykle ważną rolę w polskiej kulturze i literaturze w latach I wojny światowej, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości był jednym z najważniejszych autorytetów moralnych postępowej inteligencji polskiej”.

Cytując profesora Andrzeja Zawadę z Uniwersytetu Wrocławskiego, Fedorowicz podkreśliła, że „Przedwiośnie” Żeromskiego „jest wciąż aktualnym testamentem”.

„Każdy z nas w tej powieści odnajdzie coś dla siebie, jest ona ciągle aktualna” - powiedziała wykładowczyni z Uniwersytetu Wileńskiego.

Akcja Narodowego Czytania w Wilnie i na Wileńszczyźnie staje się co raz bardziej popularna. W tym roku odbyła się już w kilku polskich szkołach na Litwie. W sobotę na wspólne czytanie zaprasza Centralna Biblioteka Rejonu Wileńskiego, a w niedzielę „Przedwiośnie” będzie czytane w Pałacu Balińskich w Jaszunach.

W ocenie dr Fedorowicz, „Czytanie Narodowe jest bardzo cenną inicjatywą, ponieważ z jednej strony jest to forma popularyzacji utworów, a z drugiej strony – konsolidacja czytelników w różnym wieku”.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ jo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL