"Krzyże znaczą Cnotę, a Strzała zwycięstwo... Sapiehowie - mężowie stanu, mecenasi sztuki i kolekcjonerzy" - pod takim tytułem w Wileńskiej Galerii Obrazów, w byłym pałacu Chodkiewiczów, została otwarta w czwartek wystaw poświęcona magnackiej rodzinie Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Patronem honorowym wystawy, która prezentuje ponad 300 unikatowych eksponatów ze zbiorów muzeów Polski i Litwy, jest senior rodu Sapiehów, książę Michał Sapieha. Na otwarcie wystawy z Brukseli do Wilna przybył z żoną Ghislaine i synem Aleksandrem.
"Dzięki dzisiejszej wystawie Sapiehowie powracają na ziemię przodków. Jestem wzruszony będąc świadkiem tego powrotu" - powiedział podczas uroczystości otwarcia wystawy Michał Sapieha. Odnotowując znaczenie wspólnego dziedzictwa Polski i Litwy i jej obecną wartość we wspólnej Europie, zapewnił: "Cieszę się ogromnie, że jednym z elementów łączących dwa kraje jest ród Sapiehów".
"Ta wystawa jest lekcją naszej historii" - powiedział minister kultury Litwy Arunas Gielunas. Prezentując rodzinę Sapiehów, "prezentujemy wiele stuleci, związków politycznych, kulturalnych i artystycznych między Litwą, Polską i innymi krajami europejskimi" - zaznaczył.
"Ta wystawa jest lekcją naszej historii" - powiedział minister kultury Litwy Arunas Gielunas. Prezentując rodzinę Sapiehów, "prezentujemy wiele stuleci, związków politycznych, kulturalnych i artystycznych między Litwą, Polską i innymi krajami europejskimi" - zaznaczył.
"Po Sapiehach pozostała nie tylko historia, ale też trwałe dziedzictwo na Litwie i w Polsce. Do rodzimej historii przeszli bowiem Sapiehowie nie tylko jako politycy i wodzowie, ale przede wszystkim jako wybitni mecenasi i kolekcjonerzy, szczodrzy fundatorzy kościołów i klasztorów, budowniczowie wspaniałych zamków i pałaców" - powiedział ambasador Polski na Litwie Janusz Skolimowski.
Prezentowane na wileńskiej wystawie eksponaty to m.in. dokumenty i książki, dzieła malarskie i graficzne, wyroby złotnicze, militaria, pamiątki rodzinne. Autentyczne eksponaty, pochodzące ze zbiorów muzeów Polski i Litwy, mają zaświadczać o szczególnych zasługach wybitnych przedstawicieli rodu Sapiehów dla dziedzictwa artystycznego i kulturalnego Litwy, Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, jak też dla rozwoju państwowości litewskiej.
Wystawa poświęcona magnackiej rodzinie Sapiehów, której organizatorami są przede wszystkim Zamek Królewski na Wawelu i Muzeum Narodowe-Pałac Wileńskich Książąt Litewskich, ma dwie odsłony. Część pierwsza była prezentowana od października do grudnia w Krakowie pt. "Sapiehowie, kolekcjonerzy i mecenasi". Wileńska wystawa jest drugą odsłoną.
W Wilnie wystawa będzie czynna przez trzy miesiące. Będzie jej towarzyszyć bogaty program edukacyjny i kulturalny.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ hes/