Kultura i sztuka po 1989 roku

25.08.2017

W Zakopanem przyznano Złote Ciupagi najlepszym góralskim zespołom świata

Pokazy zespołów góralskich podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Fot. PAP/G. Momot Pokazy zespołów góralskich podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Fot. PAP/G. Momot

Zespół „Magurzanie” z Łodygowic oraz grupy z Bułgarii i Turcji zdobyły główne laury – Złote Ciupagi - podczas 49. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, który zakończył się w piątek w Zakopanem.

„Nasz festiwal nastawiony jest na prezentowanie najstarszych wartości ludowych, dlatego zespoły, które zaprezentowały stare obrzędy, etniczne instrumenty i pokazały różnorodne stroje, zostały ocenione najwyżej” - powiedziała przewodnicząca festiwalowego jury Bożena Lewandowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

„Bogactwo kulturowe krajów biorących udział w konkursie uwidoczniło się w różnorodności tańców, śpiewów i przedstawianych obrzędów oraz zwyczajów. Na festiwalowej scenie można było zobaczyć tradycję krajów z odległych zakątków świata, co bardzo wzmacnia edukacyjną misję festiwalu” – napisało w protokole międzynarodowe jury festiwalu.

Jury wyraziło też nadzieję, że zakopiański festiwal będzie nadal stał na straży tradycji i niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Podczas zakopiańskiego festiwalu, zespoły oceniane są w trzech kategoriach: autentycznej, artystycznie opracowanej i stylizowanej. Zespół „Magurzanie” z Łodygowic, który zwyciężył w kategorii zespołów prezentujących folklor w formie autentycznej, zaprezentował program pt. „Hołdymas” czyli zabawa po młóceniu zboża.

„Jesteśmy bardzo szczęśliwi. Zawsze staramy się prezentować autentyczny folklor swojego regionu. Występy to wspaniała przygoda i świadczy o głębokim lokalnym patriotyzmie, to ratowanie i utrwalanie kultury naszych przodków" - mówiła założycielka zespołu i jego wieloletnia kierowniczka Krystyna Mikociak.

W tym roku za scenie zakopiańskiego festiwalu stanęło 18 zespołów góralskich z różnych stron świata m.in. z Tajwanu, Kazachstanu i Jakucji. Pod Giewont przyjechał też polonijny zespół góralski „Wanta” z Chicago. Festiwalowe koncerty gromadziły na widowni przez cały miniony tydzień tłumy miłośników folkloru.

Organizatorem wydarzenia jest Zakopiańskie Centrum Kultury. Honorowy Patronat nad festiwalem objęła małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda. (PAP)

szb/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL